Ana Sayfa / Bilim - Teknoloji / Yeni yıla hedef koyarken dikkat!

Yeni yıla hedef koyarken dikkat!

Yeni bir çalışma, yeni yıl kararlarını nasıl ifade ettiğimizin, yıl başı vaadine uyulup uyulmayacağını belirlemede anahtar olduğunu öne sürüyor. Bilim insanları, ‘Bırakacağım …’ veya ‘Kaçacağım …’ gibi yeminler vermekten kaçınan ve bunun yerine ‘başlayacağım’ diyen insanların bir yıl boyunca kararlarına bağlı kalma olasılıklarının yüzde 12 daha yüksek olduğunu buldular.

Yeni yıl kararları üzerine gerçekleştirilen araştırmada, 2017’nin sonunda bir söz veren 1.066 kişi izlendi.

Yıl sonuna kadar işi bırakacağını veya bir şeyden kaçınacağını söyleyenlerin yarısından azı (yüzde 47) başarılı oldu.

Stockholm Üniversitesi’nden araştırmacılar, sonuçlarının yeni ve iyi bir alışkanlık oluşturmanın, insanların eski kötü alışkanlığı değiştirerek onu bırakmalarına yardımcı olabileceğini gösterdiğini söylüyor.

En popüler kararlar fiziksel sağlık (yüzde 33), kilo kaybı (yüzde 20) ve yeme alışkanlıklarındaki değişiklik (yüzde 13) ile ilgiliydi.

Araştırmanın sonuçlarını değerlendiren Profesör Per Carlbring, “Kararın nasıl ifade edildiğinin sonuçları bu kadar etkilemesi bizi çok şaşırttı. Çoğu durumda, çözümünüzü yeniden ifade etmek kesinlikle işe yarayabilir. Örneğin, hedefiniz kilo vermek için tatlı yemeyi bırakmaksa, bunun yerine “Günde birkaç kez meyve yerim” derseniz büyük olasılıkla daha başarılı olursunuz” dedi. 

Carlbring ayrıca, “Daha sonra tatlıları daha sağlıklı bir şeyle değiştirirsiniz, bu muhtemelen kilo vereceğiniz ve aynı zamanda kararınızı koruyacağınız anlamına gelir. Bir davranışı silemezsiniz, ancak onu başka bir şeyle değiştirebilirsiniz” diye ekledi.

Araştırmacılar tekniğin her zaman işe yaramayacağı ve bazı alışkanlıkların diğerlerinden çok daha zor olacağı konusunda uyardı. Katılımcıların başka kişilerden aldığı yardım miktarının da sonuca çok etkisi olmadığı tespit edildi. 

Bilim kilo vermek Sağlık söz
Yayınlanma Tarihi:09:57, 10 Aralık 2020

Kaynak :sozcu

Sayfa Bulunamadı

Jüpiter ve Satürn 800 sonra yakınlaşacak: 2020 kışı ve çifte gezegen için Google’dan özel doodle

Özel günleri doodle olarak kullanıcıların karşısına getirmeyi alışkanlık haline gelen Google, kış ve çifte gezegen buluşması özel görsel paylaştı. En son yaklaşık 800 yıl önce yakınlaşan Jüpiter ve Satürn, bugün yeniden yakınlaşacak.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir