Ana Sayfa / Teknoloji / Yeni sosyal medya düzenlemesine göre BTK, ‘kamu yararı gözeterek’ Netflix ve Whatsapp’ı engelleyebilecek

Yeni sosyal medya düzenlemesine göre BTK, ‘kamu yararı gözeterek’ Netflix ve Whatsapp’ı engelleyebilecek

Hükümetin 15 Temmuz’a civarindan çıkarmayı hedeflediği yasamsal medya düzenlemesinin detayları belli oldu. bunun için göre, WhatsApp, Netflix, Telegram benzeri uygulamaları engellenmenin önü açılıyor. Öte yandan, Facebook, Twitter, Instagram ile YouTube benzeri yasamsal ağlara, Türkiye‘deki kullanıcılarının verilerini Türkiye’ye taşıma zorunluluğu getiriliyor.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Bir gün evvel “Bu millete, bu ülkeye bu tür mecralar yakışmıyor. Onun amaciyla de tek vakit evvel biz bunları parlamentomuza getirip bu tür yasamsal medya mecralarının Tamamiyle kaldırılmasını, denetim edilmesini istiyoruz” dedi.

Uluslararası yasamsal medya mecralarının Türkiye’de ofisleri olması, bunlar üzerinden yönetimsel ve mali yapılanmalarının ve içeriklerin denetim edilmeleri gerektiğini belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan, bu konuyla alakali kapsamı geniş tek yasal düzen etme üstüne çalışıldığını duyurdu.

GENİŞ YETKİLER GELİYOR

Sözcü’den İsmail Şahin’in haberine göre, hükümetin üzerinde çalıştığı kanun düzenlemesi iki Yasada farklık yapılmasını öngörüyor. Bunlar, 5651 sayılı İnternet Ortamında Yapılan Yayınların düzen etmesi ve Bu Yayınlar yoluyla İşlenen Suçlarla ugras Edilmesi ile alakalı yasasi ile 5809 sayılı Elektronik Haberleşme Kanunu.

ŞEBEKELER ÜSTÜ HİZMET

Her iki kanun yapılacak değişiklikle Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu’na (BTK) geniş yetkiler getiriyor. Hükümetin üzerinde çalıştığı kanun taslağı, 5809 sayılı Elektronik Haberleşme Kanunu’na ‘şebekeler üstü hizmet’ tanımı getirilmesini ön görüyor. Bu tanım taslakta şöyle yazılıyor:

İnternet erişimine sahip abone ve kullanıcılara, işletmecilerden veyahut sağlanan web hizmetinden bağımsız olarak tek yazılım vasıtası ile sunulan; sesli, yazılı, görsel iletişim kapsamındaki kamuya açık elektronik haberleşme hizmetleri veyahut yazılım platformu vasıtasıyla sunulan uygulama hizmetleri.

Hukukçulara göre şebekeler üstü hizmetle WhatsApp, Netflix ve Telegram benzeri uygulamalar tanımlanıyor. Yasaya eklenmesi öngörülen madde ile BTK’ya bu tür uygulamaların engellenmesi desturu veriyor.

Taslakta bu mevzu hakkinda madde şu şekilde yer alıyor:

Kurum (BTK) halk yararı gereklerini göz önünde bulundurarak şebekeler üstü hizmet sunumuna ait İhtiyaç duyulan düzenlemeleri yapmaya, yetkilendirilmeksizin şebekeler üstü hizmet sunumunun engellenmesine ait tedbirleri almaya, gerektiğinde işletmecilere kuruluş düzenlemelerinde öngörülen tedbirlerin alınması amaciyla yükümlülük getirmeye yetkilidir.

TEMSİLCİ YOKSA ERİŞİM DE YOK

5651 sayılı İnternet Ortamında Yapılan Yayınların düzen etmesi ve Bu Yayınlar yoluyla İşlenen Suçlarla ugras Edilmesi ile alakalı Kanunu’na ek edecek maddeler ile Twitter, Facebook, Youtube ve Instagram benzeri yasamsal medya platformlarına Türkiye’de temsilcilik açma zorunluluğu getiriliyor.

Hükümet nihayet 10 senedir bu kuruluşlara “Gelin burada ofis açın, bizim hukukumuzu onay edin” diyordu. ama yasamsal medya mecraları bunun için yanaşmıyordu. tertemiz düzenlemeyle bu mecburi vaziyete getiriliyor. Eğer, bu şirketler kanun çıktıktan ardindan 30 vakit içinde tek temsilci bildirmezse evvel yasamsal ağ sağlayıcının web trafiği bant genişliği yüzde 50 daraltılacak ve 30 vakit süre dahada tanınacak. tekrar BTK’ya temsilci bildirmez o yasamsal medya platformuna Türkiye’de girilemeyecek.

KULLANICI BİLGİLERİ TÜRKİYE’DE OLACAK

Çoğunluğu AMERİKA BİRLEŞİK DEVLETLERİ merkezli var olan yasamsal medya şirketleri, kullanıcılara ait e-posta, telefon numara benzeri verileri ABD’de tutuyor ve hükümetlerle bunları paylaşmıyorlar. AK Parti iktidarı üzerinde çalıştığı yasal düzenlemeyle bu bilgilere kolayca erişmenin önünü açmaya çalışıyor. bunun için göre, yasamsal ağ sağlayıcılarına, Türkiye’deki kullanıcıların verilerini Türkiye’de barındırmakla yükümlü tutulacak.

BTK, İhtiyaç duyulan gördüğü hallerde, yasamsal medya sitelerinin Türkiye’deki ofislerine polis/jandarma eşliğinde gittikçe denetim yapabilecek veyahut yaptırabilecek. verileri Türkiye’de bulundurmayan şirketlere tek milyon liradan 5 milyon liraya civarindan yönetimsel kazanç cezası uygulanacak.

İÇERİKLER SİLİNMEZSE karar VERİLECEK

Sosyal medya siteleri mahkemelerin verdiği içerik kaldırma kararlarını çoklukla uygulamıyor ve Yalnızca Türkiye’den görünmez kılıyorlardı. Twitter’da Bir hayli hesaba Türkiye’den ulaşılamazken, aynı şekilde Youtube’da da Bir takım video klipler izlenmiyor. Üzerinden çalışılan düzen etme ile hukuka aykırılığı hâkim veyahut mahkeme kararı ile saptanan içerikleri bildirime karşın 24 saat içinde muhtevası çıkarmayan veyahut içeriğe erişimi engellemeyen yasamsal ağlar tazminat ödeyecek.

MAHKEME KARARI OLMADAN SİLME TALEBİ

Düzenleme vatandaşların da yasamsal medya sitelerinden içerik kaldırma isteginde bulunmasının önünü açıyor. Yapılacak başvurulara, başvurudan bu yana en geç 72 saat içinde cevap vermeyen yasamsal ağlar 100 bin liradan tek milyon liraya civarindan kazanç cezası ödeyecek. yasamsal ağlar, vatandaşlarına başvurulara ait istatistiksel ve kategorik verileri bulunan raporları üç ayda tek BTK’ya bildirecek.

Sayfa Bulunamadı

Türkiye’de iPhone sahiplerinin telefonları acı acı çaldı! Ekrana düşen “Evde kal” bildirimi ortalığı karıştırdı-işte detay

Türkiye'deki iPhone kullanıcıları bu sabah telefonlarına gelen bildirim yüzünden şaşkın. Pek çok kullanıcının telefonuna Acil Durum Uyarıları kapsamında arka arkaya "Evde kal Turkiye" bildirimi geldi. Sosyal medyada yapılan paylaşımlarda bildirimle birlikte bir sesin geldiği de duyuluyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir