Ana Sayfa / Otomotiv / Yavaşlamaya rağmen hedef yıl sonu 6 milyar TL!

Yavaşlamaya rağmen hedef yıl sonu 6 milyar TL!

Tüm tasit Kiralama Kuruluşları Derneği (TOKKDER), bağımsız araştırma şirketi Nielsen iş birliği ile hazırladığı 2020 yılının Ocak- Haziran dönemine ait “TOKKDER Operasyonel Kiralama Sektör Raporu”nu açıkladı.

Rapora göre, Türkiye’de gerçekleşen tertemiz oto satışları 2019 yılının aynı dönemine göre takriben yüzde 30,2 oranında artarken, operasyonel araç kiralama sektörü 2020 yılının evvel yarısında Türkiye’de satılan tertemiz otomobillerin takriben yüzde 7,3’ü var olan 14 bin 900 adet tertemiz aracı filosuna kattı. Bu dönemde, 2,6 milyar Lira tertemiz araç yatırımı yapan sektörün etkin büyüklüğü ise 30 milyar Lira oldu. 2019 senesi sonuna göre yüzde 8,2 oranında daralan operasyonel kiralama sektörünün, filosundaki araç sayısı da toplamda 255 bin 900 adet olarak gerçekleşti. Sektör, 2019 yılını 279 bin adetlik araç parkıyla kapatmıştı.

İLGİLİ HABERTemmuz ayında rekor geldi!Temmuz ayında rekor geldi!

FİLOLAR EN ÇOK RENAULT TERCİH EDİYOR

TOKKDER raporuna göre, sene evvel yarısında Renault yüzde 26,2’lik hissesi ile ülkemiz operasyonel araç kiralama piyasasinin araç parkında en çok seçenek edilen marka oldu. Renault’u yüzde 13,6 ile Fiat, yüzde 11,9 ile Volkswagen ve yüzde 10,9 ile Ford markaları takip etti. Sektörün araç parkının yüzde 50,3 benzeri mühim tek bölümü kompakt derslik (C segmenti) araçlardan oluşurken, minik derslik (B segmenti) otomobiller yüzde 26,7 ve üst ortada derslik (D segmenti) otomobiller 13,4 pay aldı.

Tüm tasit Kiralama Kuruluşları Derneği (TOKKDER) Başkanı İnan Ekici

“Satın almak adina kiralama uygulamak avantajını koruyor”

TOKKDER yönetim heyeti Başkanı İnan Ekici, “Operasyonel araç kiralama sektörü olarak 2020 yılının evvel yarısında 2,6 milyar TL’lik tek yatırım gerçekleştirdik. 2019’un evvel yarısında bu rakam iki milyar Lira idi. Covid-19 salgını sonrası verimlilik çok dahada mühim vaziyete geldi. Önümüzdeki dönemde, verimliliğe önem veren, öz kaynaklarını veyahut kredi limitlerini araç satın almak adina anne etkinlik alanında değerlendirmek istek eden her ölçekten işletmenin araç ihtiyaçlarını operasyonel kiralama yolunu seçerek karşılayacağını düşünüyorum. ahenk gösteren ücret olarak güç tek dönemden geçilmesine karşın araç kiralama satın almaya mukayese et her vakit dahada avantajlı. Araçları dahada ahenk gösteren maliyetlerle sağlıyor, hasar yönetimi, bakım, kış lastiği benzeri Bir hayli unsuru yöneterek maliyet avantajını müşterilerimize yansıtıyoruz” şeklinde konuştu.

2020 YILINI 6 MİLYAR Lira ÜZERİNDE mevduat İLE KAPATACAĞIZ!

Sektörde pandeminin de tesiriyle yaşanan daralmanın özellikle 2. çeyrekte azaldığına dikkat çeken TOKKDER yönetim heyeti Başkanı İnan Ekici, “Operasyonel kiralama sektörü olarak araç parkımız geçtiğimiz sene aynı dönemine göre yüzde 13,2 oranında daraldı. geçen sene evvel yarısı nihayetinde 295 bin adet var olan parkımız bu sene evvel yarısında 256 bin adet olarak kaydedildi. 2020 yılının evvel çeyreğinde ise bu rakam 264 bin adetlerdeydi. ama yaşanan daralmanın nihayet üç ayda toparlandığını gözlemleyebiliyoruz. Zira sene evvel çeyreğinde yüzde 5,1 var olan daralma, 2. çeyreğinde yüzde 3,2 olarak gerçekleşti. sene art kalanında da dengeli tek seyretme olacağını öngörüyoruz. Bu doğrultuda, sene sonuna civarindan 15-20 bin adet civarında dahada tertemiz araç alımı yapacağımızı olasılık etmekte ve 2020 yılını 6 milyar TL’nin üzerinde yatırımla kapatmayı hedefliyoruz” bilgisini verdi.

Corona Fiat Ford tasit Kiralama oto ülkemiz Volkswagen

Sayfa Bulunamadı

Kaliforniya’da elektrikli otomobil tartışması

Geride bıraktığımız hafta Kaliforniya Valisi Gavin Newsom tüm dünyada ses getirecek bir anlaşmaya imza attı. Anlaşma 2035 yılına kadar içten yanmalı motorlu araçların eyalette satılmasını yasaklayacak. Environmental Protection Agency (Çevre Koruma Ajansı) ise yaptığı açıklamada bölgenin elektrik altyapısının bu kadar elektrikli otomobili kaldıramayacağını söylüyor!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir