Ana Sayfa / Teknoloji / Yasa yürürlüğe girerse binlerce telefon her an kapanabilir

Yasa yürürlüğe girerse binlerce telefon her an kapanabilir

Cep telefonlarında tatbik edilen IMEI sisteminin kapsamı genişletilerek düzenlemeye gidiliyor. Düzenlemede, satın alınan telefonun borcu ödenmezse cihazın IMEI numarası kara listeye alınarak kullanıma kapatılması da yer alıyor. Operatörlerin taahhütlü kampanyalarla sattıkları gsm telefonları, tüketicinin borcunu ödememesi üstüne aygıt kara listeye alınacak ve haberleşme hizmeti verilmeyecek. Ayrı olarak 7 senedir kullanılmayan cihazların IMEI’leri de kara listeye alınacak. Vatandaşların yıllar evvel kullandıkları ve tek kenara atılan Daha önceki telefonlara kayıtlı IMEI numaralarının, kaçak şekilde yurda sokulan veyahut çalıntı telefonların IMEI numaraları ile değiştirilerek kullanıma açılmalarının önüne geçilecek. mevzubahis yasanın 2019 seneninde sunulduğu ama uygulamaya Daha koyulmadığı belirtildi.

“Normalde var ama kanun uygulanmadı”

Kırıkkale’de 22 senedir telefon sektöründe çalışan Serkan Üstüner, taahhütlü kampanyalarla satılan gsm telefonlarının borcu ödenmediği taktirde kara listeye alınma yasasının 2019 seneninde çıktığını ve operatörlerin de Bilişim ve Teknoloji müesseselerine (BTK) yaptıkları istek üstüne uygulamaya konulmadığını öne sürdü. Üstüner, “2019 seneninde hat üstüne temlikli olarak 12 ay taksitle alınan telefonların borcu bitene civarindan kullanabileceğini, borcu bittikten ardindan kullanıma açılacağını o ödenmeyen telefonların da kara listeye alınacağı diye tek kanun çıkarıldı. Operatörlerin o vakit ki talepleri doğrultusunda şu anne civarindan o kanun uygulanmadı. Normalde var ama kanun uygulanmadı. ani çok vakit evvel bu yasayı belli tek süre dahada genişletip ak eşya ve oto benzeri bunu da eklediler. kanun var ama Türkiye’de uygulanmıyor. bendeniz rastgele tek şekilde kapanan görmedim. Ama kanun var” dedi.

“Devlet her vakit bu yasayı yürürlüğe koyup, aygıt kapatmalarına başlayabilir”

Yasanın her vakit yürürlüğe konulabileceğini ve telefon kapatmalarının başlayabileceğini laf eden Üstüner, telefonların da emin ve Bilinen yerlerden alınmasını belirterek sözlerini şu şekilde sürdürdü:
“Güvenilir Bilinen yerlerden alması çok önemli. İnternette de bu stil cihazlar satılabiliyor Bir takım sitelerin ismi isimi altında. Mağduriyetin oluşmaması amaciyla Bilinen yerlerden alınması önemli. Zira hükümet her vakit bu yasayı yürürlüğe koyup aygıt kapatmalarına başlayabilir. Herkesin cihazının kapanacağı mananına gelmez. erkek ödüyordur ona eşit gelmiştir kapanmaz. mesele ödemeyen birisi eşit istikbal onunki kapanabilir. Bundan dolayı ihtimam göstermeleri lazım. Birçoğu fatura kesmeden o Daha önceki cihazın faturası ile satıyor. Hani evvel alınan bayinin kestiği cihazın faturasıyla kesiyor. O cihazların kanun olarak da sıkıntıları var. Neticede aygıt kendisinin yerine olmadığı amaciyla ileride telefonu çaldırdığında kaybettiğinde veyahut tüketici ortada hakem heyetine müracaat yaptığında kendisinin yerine olmadığı amaciyla o müracaat onay edilmiyor” ifadelerini kullandı.

“Sıkıntılı tek durum”

Telefoncu Üstüner, “Diğer istikametten kapanma mevzusunda bunu operatör olarak da düşünmeyin mesele Bir takım zincir marketler var sözleşme yapıyor. Onlar da sözleşmelerinde Zati birçoğu bunu madde olarak ekliyor ‘ödenmezse kapanacak’ diye. Bu şekilde satılan ortada gezen binlerce aygıt var. Başka bir deyişle sıkıntılı tek durum. tek kimse bunu alıp erkek çocuğu da kullanabilir.

Bunun altyapısında sim kartla eşleşme yapılacağı söylendi. Aldığı numara üstüne eşleşme yapılacağı söylendi. ama birine armağan edebilir, çocuğu kullanabilir veyahut tek yakını da kullanabilir. Bunu yapamayacaklarını BTK’ya bildirdiğini, Bilgi Teknoloji Kurumunun da bununla alakalı tertemiz tek çalışma başlattığını söyledi. Daha sonuçlanan çözümlenen neticesi bitirilmiş tek şey yok” dedi.

Üstüner, bu tür cihazları pahali olmayan alıp web üzerinden sattıklarını ve tek asama de bununla alakalı vurgun yapanların da olduğunu sözlerine ekledi.

Kadir Arslan – Hasan Ay

 

 

Sayfa Bulunamadı

iOS 14.6 RC çıktı: iPhone’a yeni özellikler geldi!-işte detay

26 Nisan tarihinde iOS 14.5 güncellemesini yayınlayarak birçok yeni özelliği kullanıcılara sunan Apple, iOS 14.6 …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir