Ana Sayfa / Teknoloji / Xiaomi’den iki ilginç patent: Kayan kamera ve ekran-işte detay

Xiaomi’den iki ilginç patent: Kayan kamera ve ekran-işte detay

Xiaomi, son iki yılda aldığı yeni patentlerle adından söz ettirmeye başladı. Firma şimdi de yana doğru kayan kamera patenti aldı. Ancak firmanın tek patent sürprizi bu değil. Xiaomi, yana kayan ekran gibi ilginç bir patent daha aldı. Bu patentte yer alan ekran altı kamera detayı ise geleceğe dair önemli ipuçlarına sahip.

Xiaomi, son günlerde aldığı yeni patentlerle dikkatleri üzerine çekmeye başladı. Markanın ekran altı kamera teknolojisine yatırım yaptığını gösteren bu adımlar, akıllı telefon dünyası açısından oldukça önemli.

Xiaomi yana kayan kamera dışında kayan ekran patenti de aldı

Akıllı telefon firmaları 2016 yılında başlayan tam ekran savaşında her gün yeni bir cephe açıyor. Bu konuda öncü firmalardan olan Xiaomi ise yana kayan kamera ile yeni bir tam ekran deneyimi sunmanın peşinde.

Alınan patenti incelediğimizde, firmanın yana kayan kamera bölümü için üç ve dört kameralı iki farklı tasarım düşündüğü görülüyor. Xiaomi yana kayan kamera patenti dışında, yana kayan ekran patenti ile de karşımızda.

xiaomi patent, xiaomi yeni patent, xiaomi kayan ekran, xiaomi kayan kamera

Xiaomi kayan kamera patentine göre çizilen taslak

Patentte ana ekranın yanında yer alan bir kaydırma ille ekranın dörtte biri büyüklüğünde yeni bir yan ekran karşımıza çıkıyor. Ancak bu patentte ne ana ekranda ne da yana açılan ekranda ön kamera görünmüyor.

Patentte bu tür atıf olmamasına rağmen, tahminlerimize göre patent ekran altı kameraya işaret ediyor. Xiaomi şimdiye kadar ekran altı kameraya sahip bir model tanıtmadı. Ancak Xiaomi dışında Samsung, Oppo gibi markalarda henüz bu teknolojiye geçmiş değil. Ekran altı kamera teknolojisini şu an için sadece ZTE kullanıyor.

xiaomi patent, xiaomi yeni patent, xiaomi kayan ekran, xiaomi kayan kamera

Xiaomi kayan ekran patentine göre çizilen taslak

Paylaşılan patent oldukça uzun olsa da, yana kayan kamera ve yana kayan ekran mekanizmasının nasıl çalıştığına dair bir ayrıntı yok. Xiaomi son olarak aldığı ekran altı döner kamera patenti ile adından söz ettirdi. Lets Go Digital‘in bulduğu patente buradan ulaşabilirsiniz.

Xiaomi, Oppo ve Apple ile yarıştığı bu patent savaşında, tıpkı diğer markalar gibi her patenti hayata geçirmiyor. Bu patentler tam hayata geçmiyor olsa da geleceğe dair önemli ipuçları içeriyor.

Çinli teknoloji devinin bu iki yeni yana kayan patenti gerçeğe dönüştürüp dönüştürmeyeceği ise merak konusu. Kapakta kullandığımız görselin patente göre hazırladığımız temsili bir görsel olduğunu da hatırlatalım.

Kaynak :shiftdelete

Sayfa Bulunamadı

Türkiye’de iPhone sahiplerinin telefonları acı acı çaldı! Ekrana düşen “Evde kal” bildirimi ortalığı karıştırdı-işte detay

Türkiye'deki iPhone kullanıcıları bu sabah telefonlarına gelen bildirim yüzünden şaşkın. Pek çok kullanıcının telefonuna Acil Durum Uyarıları kapsamında arka arkaya "Evde kal Turkiye" bildirimi geldi. Sosyal medyada yapılan paylaşımlarda bildirimle birlikte bir sesin geldiği de duyuluyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir