Ana Sayfa / Akıllı Telefon / Xiaomi ismi nereden geliyor? CEO açıkladı

Xiaomi ismi nereden geliyor? CEO açıkladı

Bazı Çin merkezli şirketlerin isimleri, yabancı ülkelerde garip karşılanabiliyor. Telaffuzu zor olan Xiaomi‘de bunlardan bir tanesi. Özellikle Latin alfabesi kullanan diller, Xiaomi kelimesini telaffuz ederken zorlanabiliyorlar. Ancak firmanın başarısı, ismin arkasındaki zorluğun da göz ardı edilmesini sağlamış durumda. Peki, Xiaomi ismi nereden geliyor? CEO Lei Jun, uzun zamandır merak edilen soruyu cevapladı.

Ülkemizde de ismi zor telaffuz edilen Xiaomi, ürün pazarını genişletmesi ve satışları artırmasıyla birlikte bu sorunu aşmıştı.

Xiaomi ismi nereden geliyor?

Pek çok kategoride ürüne sahip olan Xiaomi, en fazla Mi serisi akıllı telefonları ile tanınıyor. Xiaomi ve Mi isimlerinin nereden geldiği ise ortaya çıktı. CEO Lei Jun, firma kurulmadan önce şirket isminin ne olacağı konusunda ekibi ile tartıştıklarını belirtti. Öneriler arasında Red Star, Red Pepper ve Black Rice gibi isimlendirmeler vardı. Fakat çeşitli nedenlerden dolayı, bu isimlerin hiçbiri kabul edilmedi.

İsim tartışması devam ederken Lei Jun’un aklına, Buda‘nın bir pirinç tanesini Meru Dağı kadar önemli gördüğü gelmiş. Evrenin merkezi olarak bilinen Meru Dağı, Asya kültüründe oldukça önemli bir konuma sahip. Pirincin önemi de buradan geliyor. Bu sebeple, şirketin isminin Pirinç (Çince’de Mi) olması önerildikten sonra CEO Lei Jun, internet aleminin yapısı gereği büyük yerine küçük ismini almanın daha mantıklı olacağını düşünüyor ve şirketinin isminin Xiaomi (Xiao Çince’de küçük demek) olmasını öneriyor. Xiaomi ismi de herkesin onayından geçtikten sonra kullanılmaya başlanmış. Böylece, Xiaomi ismi nereden geliyor sorusu da cevabını buluyor.

Lei Jun ayrıca ismin şirket üzerindeki etkisine ilişkin görüşlerini de ifade etti. Jun’a göre üst düzey bir isim, şirketin yükselişini hızlandırmak için yeterli değil. Ona göre bir şirket teknolojiden yoksunsa, iyi ürünlere sahip değilse ve kullanıcı deneyimine önem vermiyorsa başarılı olamaz. Lei Jun’a göre her şey, yapılan işe ve insana bağlı.

Lei Jun, Xiaomi kuruluşunun başından beri teknolojiye, iyi ürünler oluşturmaya ve kullanıcı deneyimine odaklanmak istediklerini belirtiyor. Böylece Xiaomi, Fortune 500 listesine en erken giren şirket unvanını elde etti.

CEO Lei JunxiaomiXiaomi CEO Lei JunXiaomi ismi

Kaynak :shiftdelete

Sayfa Bulunamadı

Huawei’nin yeni telefonu 22 Şubat’ta geliyor

Çinli teknoloji devi Huawei, son dönemde kurmaya çalıştığı ekosistem ile dikkatleri üzerine çekmeye devam ediyor. …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir