Ana Sayfa / Android / Windows’taki özellik, Android telefonlara geliyor!

Windows’taki özellik, Android telefonlara geliyor!

Android işletim sistemini kullanan bir telefon veya tablette fotoğraf, video veya herhangi bir dosyayı sildiğinizde bunu tamamen ortadan kaldırıyorsunuz. Ancak, geçtiğimiz günlerde Beta sürümü yayınlanan Android 11 ile bu durum değişecek.

Android 11 geri dönüşüm kutusu ile geliyor!

Kullanıcıların yanlışlıkla sildiği veya sildikten sonra pişman olduğu dosyalar nedeniyle mağdur olmamasını isteyen Google, Android 11 çöp kutusu özelliği ile silinen dosyaları 30 gün boyunca geri getirme imkanı sunacak. iPhone ve iPad kullanıcıları bu yakınan tanıyor. Zira, iOS / iPad işletim sisteminde herhangi bir fotoğraf veya videoyu sildiğinizde 30 gün boyunca geri getirmeniz mümkün.

Android 11’in kapsamlı depolama (Scoped Storage) özelliğinin bir parçası olan geri dönüşüm kutusu için görev geliştiricilere düşüyor. Uygulamalar optimize edildiğinde yani gerekli API’ler yerleştirildiğinde silinen dosyaların çöp kutusuna gönderilmesi sağlanabiliyor. 30 gün dolduğunda herhangi bir ek işleme gerek kalmadan otomatik olarak siliniyor.

Tüm bu deneyime baktığımızda Windows işletim sisteminde yıllardır yer alan Geri Dönüşüm Kutusu özelliğine çok benziyor. Ancak, en büyük fark Android’de silinen dosyaları gösteren dahili bir uygulamanın yer almayacak olması. Dosya yöneticisi uygulamaları ile bunun sağlanması planlanıyor.

Tabi, geri dönüşüm kutusu özelliğini kendi bünyesinde sunan uygulamaların bulunduğunu belirtmek isteriz. Örneğin oldukça popüler olan Google Fotoğraflar uygulamasında Çöp Kutusu bulunuyor. Android 11 geri dönüşüm kutusu özelliğinden beklentileriniz neler?

android 11android 11 geri dönüşüm kutusuGeri Dönüşüm Kutusuwindows

Kaynak :shiftdelete

Sayfa Bulunamadı

Google Fotoğraflar için gelişmiş yapay zeka desteği!

Yayınlandığı günden beri medya depolama konusunda lider olan Google Fotoğraflar, yeni bir teknoloji ile karşımıza …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir