Ana Sayfa / Yazılım / Videolar artık çok daha az yer kaplayacak

Videolar artık çok daha az yer kaplayacak

Günümüzde videoların çözünürlükleri hızla artarken, bunun beraberinde getirdiği boyut artışını minimum seviyeye indirmek için codec kullanılıyor. H.265 son dönemin en popüler kodek yazılımı olarak karşımıza çıkarken, Berlin merkezli Fraunhofer Telekomünikasyon Enstitüsü’nden müjdeli haber geldi.

H.266 ile video boyutları yarı yarıya düşecek!

Birkaç yıl süren araştırmaların ardından H.266 / VCC standardının tamamlandığı duyuruldu. Bu süreçte Apple, Ericsson, Intel, Huawei, Microsoft, Qualcomm ve Sony gibi devlerle ortak bir çalışma yürütüldü.

H.266 ile video boyutları yarı yarıya düşecek!

H.266’nın H.265 / HEVC ile aynı görsel kaliteyi korurken dosya boyutlarını yarıya indirebileceği dile getiriliyor. Üstelik yayın için bant genişliği gereksinimleri de aynı. Tüm internet trafiğinin yüzde 80’ini videoların oluşturduğunu dikkate alırsak, dosya boyutlarının düşecek olması büyük bir gelişme.

Yeni codec bileşeni, SD’den 8K’ya kadar tüm çözünürlükleri ve HDR’li 360 derece videoları destekliyor.Bu yeni codec bileşeninin yalnızca standart videolar için değil, aynı zamanda ekran paylaşımı ve oyun yayınları için de uygun. Yüksek çözünürlükleri düşünülerek tasarladığı için 4K ve üzerinde oldukça etkili olması bekleniyor.

İlk yazılım kodlayıcı ve kod çözücü bu sonbaharda yayınlanacak. Donanım kodlayıcıları ve kod çözücüleri de geliştiriliyor. Bu sayede TV kutuları gibi cihazlarda kullanımı mümkün olacak.

h.266h.266 codecvideo

Kaynak :shiftdelete

Sayfa Bulunamadı

Chrome şifre sorununu ortadan kaldıracak-işte detay

Google, Chrome şifre yöneticisine, güvenliği ihlal edilen şifrelerinizi ani çok düğmeye dokunarak değiştirmenize imkan tanıyan …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir