Ana Sayfa / Teknoloji / Siber dolandırıcıların yeni tuzak yöntemi ‘Kısa Çalışma Ödeneği’ oldu!

Siber dolandırıcıların yeni tuzak yöntemi ‘Kısa Çalışma Ödeneği’ oldu!

Aile, Çalışma ve yasamsal Hizmetler Bakanlığı, Koronavirüs pandemisi hasebiyle menfi etkilenen işçi ve işverene çalışamadıkları asama amaciyla istikbal desteği sağlayan kısa çalışma ödeneğini devreye sokmuştu. Mart ayının nihayetinde başlayan uygulamaya başvuranların sayısı üç milyonu aşarken siber suçlular ise, yurttaşları kandırmak amaciyla tek sıra dolandırıcılık metodu uygulamaya başladı. 

Siber dolandırıcıların, Koronavirüs (Covid-19) pandemisinin yoğun gözüktüğü ülkelerde perişan Emelli yazılımları yaymak, kurbanların duygulu bilgilerini ele geçirmek veyahut hükümet desteklerini manipüle ederek kimlik hırsızlığı uygulamak amaciyla SMS, yasamsal medya reklamları, sahte web siteleri ve e-postaları kullandığını belirten siber güvenlik kuruluşu Bitdefender’ın ülkemiz harekât Direktörü Alev Akkoyunlu, kısa çalışma ödeneğinden istifade etmek istek eden yurttaşları siber dolandırıcılıklara karşı uyardı.

KİMLİK BİLGİLERİNİZİ ELE GEÇİRMEYE ÇALIŞIYORLAR

Kriz vakitlerinde oldukça savunmasız vaziyete gelindiğini ve siber dolandırıcıların da oldukça iyi tek şekilde oyun oynayarak resmi kuruluş isimlerinin ve logolarının kullanıldığı sahte SMS’ler, yasamsal medya reklamları, web siteleri ve e-postalar ile kısa çalışma ödeneği bekleyen suçsuz yurttaşları kandırabildiğini belirten Alev Akkoyunlu, “Bazı sade kaidelere uyarak ve sevdiklerinizi bilgilendirerek bu tür dolandırıcılıkların kurbanı olmaktan kurtulabilirsiniz” dedi.

DOLANDIRICILIKTAN ne türlü KORUNURSUNUZ?

“Kısa mesajlar, yasamsal medya reklamları, sahte web siteleri, e-postalar ve posta yoluyla gönderilen mektuplar da dahil olmak üzere çeşitli kimlik avı tekniklerini kullanmaya çalışan siber dolandırıcıların hepsi kişisel bilgilerinizi çalmaya veyahut sizi kısa çalışma ödeneği benzeri uygulamaları manipüle ederek kandırmaya çalışır” açıklamasında bulunan Akkoyunlu, kişisel kimlik bilgilerinizi kimseye vermeyin ve her vakit www.turkiye.gov.tr, www.iskur.gov.tr ve www.ailevecalisma.gov.tr benzeri resmi bağlantılardan bilgi alarak işlem yaptığınızdan emin olun uyarısında bulunuyor.

Bununla birlikte imla hataları, yanlış yazılmış e-posta adresleri ve alan isimleri ile kuşkulu bağlantılar, saldırıların kurbanı olmanızı engelleyebilir. Dikkat edilmesi koşul olan başka noktalar şöyle sıralanıyor:

1- tek SMS, yasamsal medya reklamı, internet sitesi ve e-postanın içeriğinde resmi logoların olması, e-posta adresinin yasal olduğu mananına gelmez.

2- Size gönderilen tek dosyanın PDF veyahut resmi belge benzeri görünmesi, o dosyanın Sahiden resmi tek kurumdan geldiği mananına gelmez.

3- E-posta sizden Yalnızca iletiyi yanıtlamanızı istese dahi kişiyi tanımıyorsanız yanıtlamayın. öneri hakikat olamayacak civarindan iyiyse ve size sunduğu mükafat gösterdiğiniz çabadan oldukça büyükse, netlikle tek oltalama e-postasıdır.

4- çok sayida resmi kaynaktan bilgi sahibi olmaya çalışın ve verileri resmi müesseselerin web sitesine girerek denetim edin.

5- Bu tür saldırılardan müdafaa etmek istiyorsanız, bütün cihazlarınızda sizi kimlik avı, dolandırıcılığı ve perişan Emelli yazılımlardan koruyabilecek tek güvenlik çözümü kullanın. böylelikle sizin amaciyla dahada mühim olana, ailenizi güvende tutmaya odaklanabilirsiniz.

KORONAVİRÜS nihayet DAKİKA HABERLERİ İÇİN TIKLAYINIZ!

Sayfa Bulunamadı

Türkiye’de iPhone sahiplerinin telefonları acı acı çaldı! Ekrana düşen “Evde kal” bildirimi ortalığı karıştırdı-işte detay

Türkiye'deki iPhone kullanıcıları bu sabah telefonlarına gelen bildirim yüzünden şaşkın. Pek çok kullanıcının telefonuna Acil Durum Uyarıları kapsamında arka arkaya "Evde kal Turkiye" bildirimi geldi. Sosyal medyada yapılan paylaşımlarda bildirimle birlikte bir sesin geldiği de duyuluyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir