Ana Sayfa / Sosyal Medya / Reklam yasağında son viraja girildi

Reklam yasağında son viraja girildi

Günlük erişimi tek milyonu geçen yasamsal medya ağlarına baz alinarak düzenlemede, Türkiye’de temsilcilik açmayan Twitter, Facebook ve Instagram amaciyla asama işliyor. kazanç cezalarının derhal peşinden reklam yasağının yürürlüğe girmesine iki vakit kaldı.

Temmuz ayında Resmî Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe giren yasamsal medya yasası kapsamında Türkiye’de hergün erişimi tek milyonu aşan vatan dışı kaynaklı yasamsal ağ sağlayıcılarının, Türkiye’de birer temsilci belirleyip bildirmeleri gerekiyordu. Bu kapsamda Bilgi Teknolojileri ve İletişim müessesesi (BTK) tarafından yasamsal ağ sağlayıcılarına tanınan süre sona erse de Twitter, Facebook, Instagram, Periscope ve Pinterest Daha temsilcilik açmadı.

Rusya’dan VKontakte’nin (VK) YouTube, TikTok, Dailymotion ile Linkedin ise düzenlemeye uyarak temsilcilik açtıklarını duyurdu.

Temsilcilik açmayı onay etmeyen şirketlere evvel etapta 10 milyon lira, 2. adımda 30 milyon Lira olmak üzere toplamda 40 milyon Lira kazanç cezası kesildi. kanun çerçevesinde yönetimsel kazanç cezası uygulaması mertebesi sona ererken, sıra reklam yasağına geldi. Bu kapsamda hâlâ temsilci atamamış var olan şirketlere, 19 ocakta Salı bugünü itibarıyla reklam yasağı uygulamasının başlaması amaciyla tanınan zamanin dolduğu bildirilecek.

Sözkonusu yasamsal medya devleri düzen etme kapsamında Salı gününden bu yana Türkiye’de reklam alamayacak. Türkiye’de vergi mükellefi var olan şirket ve kişilerin de bahsi geçen yasamsal ağ sağlayıcılarına reklam vermesi yasaklanacak.

Reklam yasağının derhal peşinden hâlâ temsilci atamayı onay etmeyen şirketler amaciyla tek sonraki yaptırım, reklam yasağından bu yana olabilitesi çok olmak üzere üç ayin ardindan web trafiği bant genişliğinin %50 oranında daraltılması olacak. Başvurunun kabulüne ait hâkim kararının uygulanmasından bu yana 30 vakit içinde tekrar İhtiyaç duyulan şartlar sağlanmazsa BTK Başkanı, yasamsal ağ sağlayıcının bant genişliğinin bu sefer %90’a civarindan daraltılması amaciyla barış karar hakimliğine başvurabilecek.

facebookInstagramperiscobepinterestsosyal medya düzenlemesitwitter

Sayfa Bulunamadı

Microsoft bir platformun daha fişini çekiyor!

Teknolojinin ve internetin yaygınlaşması ile birlikte, web üzerinden canlı yayın yapan kişilerin sayısı da oldukça …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir