Ana Sayfa / Donanım / Nvidia Ada Lovelace mimarisi sızdırıldı

Nvidia Ada Lovelace mimarisi sızdırıldı

RTX 3000 serisi ile rekabeti tek üst seviyeye taşıyan Nvidia’nın Ampere mimarisinin derhal peşinden tertemiz tek mimari üstüne çalıştığı alana çıktı. Sızıntılara göre Nvidia Ada Lovelace mimarisi Ampere kartlardan yüzde 70 dahada çok performansa sahip olacak.

Nvidia Ada Lovelace mimarisi ile yüzde 70 performans artışı

Nvidia, tertemiz kuşak mimarisinin ismini belirlerken evvel pc programcısı denilen Ada Lovelace’ten ilham aldı.

Nvidia Ada Lovelace mimarisi sızdırıldı

Yeni kuşak mimarinin AD102 model numarasına sahip olacağı belirtiliyor. dahada çok performans sağlamak amaciyla dahada minik işlem düğümü (process node) ile karşımıza çıkan mimari, bu sayede dahada çok transistöre sahip olabilecek.

Sızdırılan veriler arasında tertemiz mimarinin 64 TFLOP olacağı da yer alıyor. 34 TFLOP ile karşımıza çıkan RTX 3080 modelinden yaklaşık iki kat, Microsoft Xbox Series X oyun konsolundan ise 5 kat dahada çok TFLOP değerine sahip var olan mimari, çok performansıyla dikkat çekiyor.

7nm teknolojisi kullanan AMD karşısında rekabeti artırabilmek amaciyla Nvidia’nın 5nm teknolojisine geçiş yapacağı argüman ediliyor. Ada Lovelace mimarisi ile birlikte tertemiz kuşak ekran kartlarının 18.432 CUDA çekirdeği ile geleceği söylentiler arasında yer alıyor. RTX 3090 modelinin 10.496 CUDA çekirdeğine sahip olduğu göz önünde bulundurulduğunda tertemiz kuşak mimarinin devrim niteliğinde özellikler ile karşımıza çıkacağı olasılık ediliyor.

nvidiaNvidia Ada LovelaceNvidia Ada Lovelace özellikleriNvidia Ada Lovelace mimarisiNvidia Ada Lovelace performans

Sayfa Bulunamadı

RTX 3080 Ti VRAM miktarı Asus’un sitesinde görüldü

Dünyanın en hatri sayilir büyüklükte iki ekran kartı üreticisinden biri olan NVIDIA, geçtiğimiz Eylül ayında …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir