Ana Sayfa / Otomotiv / Navigasyon sistemlerinde devrim!

Navigasyon sistemlerinde devrim!

Tanımadığımız, tertemiz ve kalabalık tek şehre gelince, navigasyon cihazının tam da en çok gereksinim duyulan anda çökmesi, derhal herkesin başına asgari tek defa gelmiştir. tertemiz SMI 230 Bosch MEMS sensörü sayesinde artık bunun benzeri tek durum yaşanmayacak.

SMI 230 Bosch MEMS sensörü navigasyon sisteminden gelen bilgilerle uydu sisteminden gelen verileri karşılaştırıp birleştiriyor. böylelikle yanılma hissenini yarı yarıya azaltmış oluyor. özellikle tüneller benzeri GPS sinyalini kesintiye uğratacak tek durum alana geldiğinde ise tertemiz Bosch sensörü devreye giriyor.

NAVİGASYONUN KAFASININ KARIŞMASI TARİH OLUYOR…

Navigasyon ekranlarında, okun hareketini sabit ve devamlı tutmanın sırrı, yonga formundaki tek sensör teknolojisinde yatıyor. Uzmanlar, bu sensörlere ‘mikro-elektromekanik sistem sensörü’ Başka bir deyişle MEMS ismini veriyor.

Bu çok hassasiyetli araç devinim verisini üretmek için, Bosch, iki adet küçük ve nihayet derece duygulu sensörü (biri aracın hızlanması amaciyla ötekisi ise onun sapma oranı için) tek bir birim içinde birleştirdi. Bu birleşim, SMI230’un gücünün sırrı. İkili sensör, çok hassaslik sağlıyor ve aracın hareketindeki değişiklikleri çok hızlı tespit edebiliyor.

Bosch otomobil Elektroniği Bölümü yönetim heyeti Üyesi Jens Fabrowsky, “Navigasyon sisteminin aklı karıştığında, Bosch yarı iletken sensörleri aracın yolunu kaybetmemesini sağlıyor” diyor.

SMI230 sensöründen gelen veri sayesinde, harita aracın hareketlerini akıcı tek şekilde gösteriyor. Aynı durum, uydu sinyalinin azalmasından kaynaklanan istikamet kaybı olayları amaciyla de geçerli. Bosch otomobil Elektroniği Ürün Yöneticisi Michael Rupp, “Bosch’un tertemiz sensörü, GNSS navigasyonunun kör noktalarını çözüyor. Zayıf tek uydu sinyaliyle dahi aracın konumunun kati olarak belirlenmesine ve rota süresince doğru yollar tariflerinin doğru vakitte sağlanmasına muavin oluyor” diyor.

“Tek sensör, değişik kullanım alanları”

Bosch yarı iletken devreleri, öncelikli olarak güvenlik ve sürücü destek sistemleri amaciyla kullanılıyor. başka kullanım alanları arasında multimedya ve bağlanabilirlik uygulamaları ile ananesel ve elektrikli güç aktarma uzuvları da bulunuyor. SMI230 MEMS sensörünün imkanları, navigasyonu ilerletmekle kalmayacak; duygulu devinim idrak etme gerektiren filo idaresi ve gişe geçiş uygulamaları amaciyla de ideal tek çözüm olacak. Titreşim ve çarpmaları algılayabilen sensörler, araç alarm sistemleri amaciyla de ahenk gösteren olacak. yoksun hızlanma değeri (çarpışma) veyahut çok dönme hareketleri (aracın zit dönmesi) ile algılanan tek talihsiz kaza olursa sensör verisi otomatik eCall aciliyetli durum çağrı sistemini harekete geçirebilecek.

güvenlik talihsiz kaza

Sayfa Bulunamadı

Kaliforniya’da elektrikli otomobil tartışması

Geride bıraktığımız hafta Kaliforniya Valisi Gavin Newsom tüm dünyada ses getirecek bir anlaşmaya imza attı. Anlaşma 2035 yılına kadar içten yanmalı motorlu araçların eyalette satılmasını yasaklayacak. Environmental Protection Agency (Çevre Koruma Ajansı) ise yaptığı açıklamada bölgenin elektrik altyapısının bu kadar elektrikli otomobili kaldıramayacağını söylüyor!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir