Ana Sayfa / Teknoloji / Marvel hayranı Kağıthaneli Iron Man, 1 saatte giyilebilen zırh yaptı

Marvel hayranı Kağıthaneli Iron Man, 1 saatte giyilebilen zırh yaptı

Ünlü aktör Robert Downey Jr.’ın başrolünde bulunduğu Iron Man, Kağıthaneli Tolga Özuygur’a ilham oldu. Filmden etkilenen Özuygur, kendisinin atölyesinde Iron Man zırhı yaparak, dikkatleri üstüne çekti.

“ZIRHLA 1.5 YILDIR UĞRAŞIYORUM”

Iron Man’in çocukluktan beri Marvel serisinde en sevdiği karakterlerden birisi olduğunu söyleyen Tolga Özuygur, “Çocukken hep aklımda keşke benimde tek demir erkek zırhım olsa diyordum. Şuanda Zati Youtube kanalımda elektronik, robotik projeler yaptığım amaciyla tek anda aklıma bendeniz neden kendime tek adet demir erkek zırhı yapmıyorum diye tek düşünce geldi ve bu şekilde zırhın yapımına başladım. belli tek süre pandemi sebebinden uzunca sürdü takriben 1.5 senedir uğraşıyorum ve nihayetinde tamamladım” diye konuştu.

“BİR SAATTE GİYEBİLİYORUM”

Parçalarının tek tek üç boyutlu yazıcılar ile üretildiğini ve sonrasında montajlandığını belirten Özuygur, “Zırhın tasarımı üç boyutlu baskıdan elektronik dönem tasarımına ve pc programlamaya civarindan Bir hayli ekipman içeriyor. Ayrı olarak zırhın gövdesinde nükleer enerji üreten tek ark reaktörü bulunuyor.Sonuçta filmlerde gördüğümüz civarindan basit giyilip çıkarılabilen ekipmanlar değil bunlar. İki kişi yardımı ile tek saat içinde giyebiliyorum ve bu stil tek şeyi giyip içinde devinim edebilmek çok zor. bu sebeple bunun için göre değişik malzemeler kullanmak gerekmektedir esnek var olan yerlere esnek kati var olan yerlere kati malzemeler.” dedi.

SES İLE denetim EDİLİYOR

Zırhın ses komutlarını algılayarak devinim ettiğini kaydeden, “Dünya’da ve Türkiye’de de bu stil proje mevcut. Bu zırhın olayı bütün sistemlerin tek elektronik asagi yapı ile denetim edilebiliyor olması ve bunlarında ses kontrolleri ile aynı filmdeki benzeri içindeki suni zeka ile konuşarak denetim edilebiliyor olması. Kaskın açılıp kapanmasından elindeki iticilerin ateş etmesine civarindan Bir hayli denetimi direk olarak zırhın içinden mikrofon yardımıyla suni zeka ile konuşarak gerçekleştirmek mümkün.” ifadesinde bulundu.

Sayfa Bulunamadı

Türkiye’de iPhone sahiplerinin telefonları acı acı çaldı! Ekrana düşen “Evde kal” bildirimi ortalığı karıştırdı-işte detay

Türkiye'deki iPhone kullanıcıları bu sabah telefonlarına gelen bildirim yüzünden şaşkın. Pek çok kullanıcının telefonuna Acil Durum Uyarıları kapsamında arka arkaya "Evde kal Turkiye" bildirimi geldi. Sosyal medyada yapılan paylaşımlarda bildirimle birlikte bir sesin geldiği de duyuluyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir