Ana Sayfa / Genel / Laparoskopi Ameliyatı

Laparoskopi Ameliyatı

Cerrah ve hastalar açısından operasyonlardaki kesileri en aza indirmek oldukça önemlidir. 3000 yıl önce dünyada ilk defa bağırsağın içini gösterebilen bir alet yapılmış, Arap bilgin Ebu Kasım 11. Yüzyılda bunun gibi bir alet geliştirmiştir.

 

Günümüz gelişen teknolojisinde video cihazı, mercek-optik sistem ve ışık kaynağı gibi tıp cihazları tek bir boru içine yerleştirilecek boyutlarda küçültülmüştür.

 

Laparoskopi Ameliyatı Hangi Hastalıklarda Uygulanır?

 

Tüm karın içi ameliyatlarında kullanılabilen laparoskopi ameliyatı, özellikle safra kesesi ve apandisit alınması, mide ve bağırsakla ilgili rahatsızlıklarda, karın bölgesindeki tümörlerin alınmasında, obezite tedavisinde, kasık ya da karın bölgesindeki fıtıkların tedavisinde, kolon ve karaciğer gibi organların tamamen ya da kısmen alınmasında uygulanabilmektedir.

 

Laparoskopi Ameliyatında Kaç Delik Açılır?

 

laparoskopi ameliyatı ile tedavi edilecek ya da uygulama yapılacak olan organ, içerisine yerleştirilen özel kamera ile insan gözüne göre yirmi kat daha ayrıntılı ve daha büyük görünür. Ameliyatın çeşidine göre kesi yeri genişliği ve giriş deliklerinin sayısı değişebilir. Aynı zamanda tek bir kesi ile de laparoskopi ameliyatlarının bir kısmı yapılabilir. Açılan kesi yeri genişliği ise 0.5 ile 1 cm arasında değişmektedir. Bu şekilde yara daha hızlı iyileşir ve hasta ameliyat sonrası günlük yaşamına daha hızlı döner.

 

Laparoskopi Ameliyatı Riskli Midir?

 

İşlemin en önemli belirleyicisi, ameliyatı gerçekleştirecek olan cerrahın laparoskopi ameliyatı tecrübesi ve işlemin yapılacağı merkezin uygun donanımlara sahip olmasıdır. Gerçekte donanımlı merkezlerde ve tecrübeli ellerde bu ameliyatların açık ameliyatlardan yetersiz ya da eksik tarafları olmadığı gibi çok daha fazla avantajları bulunmaktadır.

 

Laparoskopi Ameliyatında Hangi Anestezi Uygulanır?

 

Laparoskopi ameliyatı genel anestezi ile yapılmaktadır.

 

Laparoskopi Ameliyatını Kim Yapar?

 

Laparoskopi ameliyatları; ekstra bir vakit ayrılması gereken, bütün ameliyathane ekibinin başta cerrah olmak üzere ek eğitimler alması gereken ve ameliyathanede gelişmiş donanımlı aletlerin bulundurulması gereken ameliyatlardır.

 

Laparsokopi Ameliyatı Sonrası Beslenme Nasıl Olmalıdır?

 

Ameliyatın çeşidine göre ortalama altı saat içerisinde oral yo ile vücuda sıvı alınabilir. Eğer kusma ya da bulantı oluşmaz ise katı gıdalara geçiş yapılabilmektedir. Ancak beslenme düzeni, obezite tedavisinde ve diğer cerrahilerde net olarak diyetisyen ve doktor tarafından belirlenmelidir.

 

 

Sayfa Bulunamadı

Becas Medikal Profesyonellerin Tercihi

Lazer cihazları her geçen yıl daha çok çeşitlenmekte ve yenilenmektedir. Son yıllarda da ön plana …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir