Ana Sayfa / Yazılım / Java artık en popüler programlama dili değil

Java artık en popüler programlama dili değil

Programlar arasında olduğu gibi programlama dilleri için de bir rekabet uzun yıllardır söz konusu. Gelişen teknoloji ile yeni programlama dillerinin kullanılmasıyla sonu gelmeyecek bir rekabet başladı. Uzun zamandır zirvede olan Java artık en popüler programlama dili değil.

Her yıl güncellenen istatistiklere göre Java, bu ayın verilerine göre C dilinin gerisinde kaldı. Zaman zaman zirvede iniş çıkışların olduğuna şahit olsak da programcıların tercihlerini zaman gösterecektir.

En popüler programlama dili neden değişti?

Uzun süredir zirvedeki yerini koruyan Java platform desteği ve uyumluluk noktasında yıllardır programcıların favori dilleri arasındaydı. Microsoft’un C dili, programcıların değişen tercihleriyle geride kalıyordu. En son 2015 yılında birinci olan C dili Mayıs 2020 verileriyle tekrar birinci sırada.

java en popüler programlama dili değil

C dili ilk defa 1972 yılında ortaya çıktı. Çıkışından 48 yıl geçmesine rağmen çoklu platform desteği ile en çok kullanılan programlama dillerinden bir tanesi. C# ve C++ gibi sonradan gelen farklı diller olsa da bu efsane hala kullanılıyor. C dilinin sözdizimi (syntax) ile hala diğer programlama dillerine ilham veriyor.

Gelecek yıl Java’nın tekrar birinci sıraya oturmasını görebiliriz, belki de birinci sırada Python olabilir. O zamana kadar bu yaşlı programlama dili birinciliğini koruyor. Sizce C dili neden hala bu kadar popüler?

c++en popüler programlama dilijavaprogramlama

Kaynak :shiftdelete

Sayfa Bulunamadı

Chrome şifre sorununu ortadan kaldıracak-işte detay

Google, Chrome şifre yöneticisine, güvenliği ihlal edilen şifrelerinizi ani çok düğmeye dokunarak değiştirmenize imkan tanıyan …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir