Ana Sayfa / Tekno Haber / Instagram çıplaklık içeren gönderileri öne mi çekiyor?

Instagram çıplaklık içeren gönderileri öne mi çekiyor?

Instagram algoritması zaman zaman değişiyor olmasıyla dikkat çekiyor. Kısa bir süre önce Black Lives Matter hareketi kapsamında protestoların artmasıyla birlikte Instagram da harekete geçmişti. Bununla birlikte Algorithm Watch adlı bir araştırma şirketi Instagram’ın çıplaklık içeren gönderileri öne çektiğini öne süren bir araştırmaya imza attı. Bu araştırmaya göre Instagram çıplaklık içeren gönderileri öne çekiyor olabilir mi?

Instagram çıplaklık içeren gönderileri öne çekiyor olabilir

Araştırmacılar, yarı çıplak olarak tabir edilebilecek kullanıcıların fotoğraflarının Instagram’ın algoritmasıyla güçlendirildiğini iddia ediyor ve bu da içerik yaratıcılarının davranışını şekillendiriyor. Bu paylaşımların öne çıkarıldığını söyleyen araştırmaya göre, Instagram’ın algoritması yarı çıplak erkeklerin ve kadınların fotoğraflarına öncelik veriyor.

Araştırma ekibinin liderlerinden olan Judith Duportail, yaptıkları araştırmalar sonucu Instagram’da yer alan bikinili kadın fotoğrafları ya da üstsüz erkek fotoğraflarının diğer paylaşımlara oranla kullanıcının karşısına daha çok çıkartıldığını söylüyor. Hal böyle olunca da insanlar daha fazla görünür olmak adına bu tarz fotoğrafları çekmeye ve paylaşmaya yöneldiği söyleniyor.

Instagram ciplaklik iceren gonderileri one cekiyor-04

Yapılan çalışmada araştırmacılar 26 gönüllüden bir tarayıcı eklentisi yüklemelerini ve çeşitli profesyonel içerik oluşturucularını takip etmelerini istedi. Eklenti Instagram ana sayfasını düzenli aralıklarla otomatik olarak açtı ve her bir gönüllünün ana sayfasının üstünde hangi yayınların göründüğünü kayıt altına aldı.

Araştırma kapsamında toplamda 2 bin 400 fotoğraf analiz edildi ve bu fotoğrafların yüzde 21’i bikinili ya da iç çamaşırı giyen kadınlardan oluşurken yüzde 28’i ise üstsüz erkeklerden oluşuyordu.

Yarı çıplak olarak tabir edilen bu fotoğrafları içeren gönderilerin ana sayfada çıkma olasılığı ise yüzde 54 olarak kayıtlara geçiyor. Yani bu araştırmaya göre, Instagram çıplaklık içeren gönderileri öne çekiyor. Elbette bu bir araştırma sonucu olarak yapılan yorum. Yine de araştırmacılar algoritmanın böyle çalıştığını iddia ediyor.

Instagram söz konusu araştırma sonrası, algoritmasının böyle çalışmadığına dair paylaşım yaptı:

Instagraminstagram algoritmasıInstagram algoritması nasıl çalışıyorInstagram çıplaklık içeren gönderileri öne çekiyorInstagram öne çıkarılan içerikler

Kaynak :shiftdelete

Sayfa Bulunamadı

Xiaomi Mi Electric Scooter 1S ve Pro 2 tanıtıldı!

Xiaomi bu erken Bir hayli tertemiz mahsul ile karşımıza çıktı. TV’leri akıllı vaziyete getiren Mi …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir