Ana Sayfa / Otomotiv / İngiltere otomotiv sektörü destek istiyor!

İngiltere otomotiv sektörü destek istiyor!

18.6 milyar sterlinlik otomobil sektörü amaciyla Motor İmalatçıları ve Tüccarları Derneği (SMMT) tarafından hükümete çağrı var. Corona virüsü salgını hasebiyle alınan tedbirler dahilinde düşen oto satın alma talepleri, kapalı var olan imalat tesisleri ve satış noktaları pazarı özellikle nisan ayında durma noktasına getirmişti. Mayıs ayında da perişan giden ama nisana göre hareketlenen İngiltere’de SMMT devletten destek istedi.

SMMT’nin yaptığı tek ankete göre otomobil sektöründe çalışan 6 işçiden 1’nin işinin tehlikede olduğu alana çıktı. Hükümetin ülkede işten çıkartma yasağı kasım ayında bitecek ve sonrası amaciyla otomobil sektörü tertemiz tek adıma gereksinim duyuyor.

İLGİLİ HABERArtış var ama kayıplar ayni ritimde devam ediyor...Artış var ama kayıplar ayni ritimde devam ediyor…

İngiltere’deki oto ve hafif ticari araç satışlarının geçen seneye göre bu sene nihayetinde yüzde 30’un üzerinde azalma göstereceği olasılık ediliyor. Satış adetlerindeki bu gerileme sebebinden sektörün sıkıntıya gireceğini belirten dernek ve devletin aciliyetli fon, vergi ertelemesi ve satışları artıracak politikalarında aralarında bulunduğu destek paketleri hazırlaması gerektiğini belirtiyor.

AB ile İngiltere arasında tarifesiz tek ticaret anlaşmasının müzakere edilmesi çağrısını da tekrar ifade eden SMMT, bunun benzeri tek anlaşma gerçekleşmezse 2025’te araç imalatı 1953’ten bu yana görülen en düşük seviyeye gerileyebilir diye belirtti. Ayrı olarak dernek, hükümetin talebi yönlendirmek ve para akışını kolaylaştırmak amaciyla bütün sektörü kapsayan tek destek paketi hazırlanmasını istiyor.

Haziran ayında 6 bin otomobil çalışanı, corona virüsü hasebiyle alınan tedbirler ve bunun sektöre var olan tesirleri sebebinden işten çıkarıldı. Üretimin tekrar başlaması ve satış noktalarının tekrar harekete geçmesi hareketliliğe neden olsa da yasamsal mesafe, düşük istek ve az imalat sektörü temelden etkiliyor.

SMMT İcra heyeti Başkanı Mike Hawes, “İngiliz otomobil sektörü temelde güçlü. uzunca süreli olarak imalat ve satış noktalarının kapanması para baskılara kapı araladı ve harcamaların getirdiği giderlerle bu durum dahada şiddetli tek hâl aldı. İş gücümüzün 3’te biri hiddetli ve biz bunları işten çıkarmak adina art kazanmak istiyoruz.” dedi. Ayrı olarak Hawes, “Diğer ülkelerin destekleri ortada. Biz de hükümetten bütün sektörü destekleyecek tek destek paketi talep ediyoruz bunun için ihtiyacımız var. Bu sayede istek artacak ve uzunca vadede memleket ekonomisine de katkıda bulunmuş olunacak.” dedi.

SMMT İcra heyeti Başkanı Mike Hawes

Corona İngiltere Mayıs ayı oto sektör

Sayfa Bulunamadı

Kaliforniya’da elektrikli otomobil tartışması

Geride bıraktığımız hafta Kaliforniya Valisi Gavin Newsom tüm dünyada ses getirecek bir anlaşmaya imza attı. Anlaşma 2035 yılına kadar içten yanmalı motorlu araçların eyalette satılmasını yasaklayacak. Environmental Protection Agency (Çevre Koruma Ajansı) ise yaptığı açıklamada bölgenin elektrik altyapısının bu kadar elektrikli otomobili kaldıramayacağını söylüyor!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir