Ana Sayfa / Teknoloji / Hubble Uzay Teleskobu, Dünya ile çok benzer yeni bir atmosfer oluşturan öte gezegen görüntüledi

Hubble Uzay Teleskobu, Dünya ile çok benzer yeni bir atmosfer oluşturan öte gezegen görüntüledi

ABD Havacılık ve Uzay Ajansı (NASA), internet sitesinde yer verdiği haberde, Hubble feza Teleskobu’nun oldukça ırak tek yıldızın yörüngesinde dönen ve tertemiz atmosfer oluşturan “GJ 1132 b” isimli tek diger gezegeni görüntülediğini açıkladı.

DÜNYA İLE eş ÖZELLİKLERE SAHİP

Haberde, gök bilimcilerin “GJ 1132 b” adli diger gezegenin hayat ile eş tek yoğunluğa, boyuta ve yaşa sahip olduğunu düşündükleri yer aldı.Hubble verilerini inceleyen gök bilimciler, gezegende volkanik tek aktivitenin olduğunu ifade ederek, asıl atmosferin gezegenin erimiş magma tabakası tarafından emildiğini ve tertemiz tek atmosferin volkan tarafından ağır ağır hür bırakıldığını kaydetti.

GEZEGENİN ÇEŞİTLİ MADDELER BAKIMINDA ZENGİN OLDUĞU KAYDEDİLDİ

Bilim adamları, oluşan tertemiz atmosferin hidrojen, hidrojen siyanür, metan ve amonyak itibariyle varlıklı olduğuna işaret etti. NASA’nın, Avrupa feza Ajansı (ESA) ve feza Teleskobu bilim Enstitüsü (STScl) ile ortaklaşa geliştirdiği Hubble feza Teleskobu, 1990’dan bu yana hayat yörüngesinde feza gözlemleri yapıyor.

Sayfa Bulunamadı

Türkiye’de iPhone sahiplerinin telefonları acı acı çaldı! Ekrana düşen “Evde kal” bildirimi ortalığı karıştırdı-işte detay

Türkiye'deki iPhone kullanıcıları bu sabah telefonlarına gelen bildirim yüzünden şaşkın. Pek çok kullanıcının telefonuna Acil Durum Uyarıları kapsamında arka arkaya "Evde kal Turkiye" bildirimi geldi. Sosyal medyada yapılan paylaşımlarda bildirimle birlikte bir sesin geldiği de duyuluyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir