Ana Sayfa / Akıllı Telefon / Huawei telefonların işlemcisi değişebilir!

Huawei telefonların işlemcisi değişebilir!

ABD ve Çin arasındaki ticari savaştan en büyük darbeyi alan Huawei, Google olmadan yoluna devam ediyor. Ancak, Trump yönetiminin ambargolarına her gün bir yenisi ekleniyor. ABD Ticaret Bakanlığı’nın yeni ihracat kararı kapsamında, Huawei’ye bileşen tedarik eden tüm yonga üreticisi şirketlerin ek bir lisans başvurunda bulunması gerekecek. Böylece Çinli şirketin işlemcileri için hayati öneme sahip olan tedarik zinciri ABD kontrolü altında olacak.

ABD’den Huawei telefonların işlemcisi için yeni engel!

Bu yaptırım Huawei HiSilicon işlemcilerin üretiminde sıkıntılar yaşanacağı ve TSMC’nin süreci başarıyla tamamlayamayacağı anlamına geliyor. Bilgi sahibi olmayanlar için TSMC’den kısaca bahsetmek gerekirse, Apple, Huawei, Qualcomm ve MediaTek gibi şirketlerin işlemci üretiminini gerçekleştiriyor.

Son dönemde MediaTek ile oldukça yakınlaşan Çinli teknoloji devinin az bilinen bir şirket olan SMIC ile de görüştüğü söyleniyor. Çin’in en büyüklerinden olmasına rağmen, SIMC’ın 5 nm yonga seti üretmek için gerekli ekipmanlar yok.

Bu tabloda Huawei’ye amiral gemisi işlemciler üretmeye ve tedarik etmeye hazır olan şirket Qualcomm. Diğer şirketler gibi Qualcomm’da Huawei ile çalışmak isterse ABD’den lisans alması gerekiyor. Ancak, analistlerin büyük bir bölümü ABD merkezli işlemci üreticisinin bu lisansı alabileceğini dile getiriyor. Bu arada Qualcomm’un işlemcilerinin de TSMC tarafından üretildiğini belirtmek isteriz.

Her iki şirketin çalışmasına izin verilmesinin birden fazla yararı olabilir. Huawei’nin büyük bir şirket olması ve tüm engellemelere rağmen halen oldukça fazla akıllı telefon satıyor olması, onunla bağlantı kuran şirketler için büyük bir ekonomik kazanç anlamına geliyor.

Tabi, bu konuda Huawei’nin ne düşündüğü daha önemli. Qualcomm gibi bir ABD’li şirket ile çalışmak istemeyebilir, çünkü Amerikan şirketlerinden uzaklaşmak için yoğun bir çaba sarf ediyor. Sizce Huawei telefonların işlemcisi, Kirin yerine başka bir çözüm olsa sorun olur mu? Yorumlarınızı bekliyoruz…

HuaweiHuawei işlemciKirinSnapdragon

Kaynak :shiftdelete

Sayfa Bulunamadı

Huawei’nin yeni telefonu 22 Şubat’ta geliyor

Çinli teknoloji devi Huawei, son dönemde kurmaya çalıştığı ekosistem ile dikkatleri üzerine çekmeye devam ediyor. …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir