Ana Sayfa / Akıllı Telefon / Huawei telefonları için yeni bir dönem başlıyor

Huawei telefonları için yeni bir dönem başlıyor

Huawei, telefon modelleri konusunda ABD’nin kendisine koyduğu ambargo karşısında savaşmaya devam etmek istiyor. Kısa bir süre önce yeni bir arama motoruna kavuşan Çinli şirket, işlemci meselesinde de bir değişikliğe imza atacak.

Huawei telefon modelleri için yeni bir ana işlemci: MediaTek

Kendi işlemcilerini üretebilen Huawei, genellikle HiSilicon ekibi tarafından üretilen işlemcilerden besleniyor. Zira Huawei tarafından piyasaya sürülen akıllı telefonların en az yüzde 70’i bu ekibin donanımlarından güç alıyor.

Son günlerde ABD Başkanı Donald Trump’ın ambargo süresini uzatması yüzünden yeni arayışlar içerisine giren Huawei, Kirin işlemcisi için yeni bir alternatif işlemci arıyor. Bilindiği üzere Trump, ABD’li şirketleri Huawei’den uzak tutmak istiyor.

MediaTek işlemcili telefonlar

Bu bağlamda ABD’li şirketlerin yarı iletken teknolojilerini ve işlemci tasarımlarını Huawei’ye, HiSilicon’a ve bu iki markaya bağlı olan kuruluşlara satmadan önce lisans alması gerekiyor. Peki Huawei bu sorunu nasıl çözecek?

Yarı iletken teknolojisi üretiminde ve işlemci hususunda oldukça kısıtlanan Çinli ekip, çözümü MediaTek işlemcilerinde arıyor. Alınan bilgilere göre Huawei, MediaTek imzalı işlemci siparişini yüzde 300 oranında artırdı.

MediaTek işlemcili Huawei telefonlar

Küresel pazarda Qualcomm ile rekabet eden MediaTek, Kirin işlemcisinin yerini alacak. Buna ek olarak TSMC ekibi de Huawei’ye yardım ediyordu. Alınan bu kritik karar sayesinde Honor ile Huawei ikilisinin yeni rotası çizilmiş oldu.

MediaTek tarafından üretilen işlemciler, Huawei’nin orta ve üst segment kategorisinde yer alan telefonlarında kullanılacak. Huawei, geçmişte MediaTek’i yalnızca kendisinin giriş seviyesinde olan ve orta segmentte yer alan 4G tabanlı telefon modelleri için tercih ediyordu.

Huawei telefon

Bundan böyle 5G modelleri için de MediaTek ile çalışmayı düşünen Çinli şirket, başka bir Tayvanlı şirket olan Foxconn ile de çalışabilir. Foxconn, Huawei’nin siparişlerini dört gözle beklediğini ifade etti.

Geçen yıl yürürlüğe konan ambargo kararından sonra Huawei tarafından verilen bütün siparişleri iptal eden Foxconn, bu sefer kararlı gibi görünüyor. Sizce Huawei ve MediaTek ikilisi başarılı olabilecek mi?

huawei akıllı telefonlarHuawei akıllı telefonlarıHuawei işlemcileriHuawei MediaTek işlemcili telefonlarHuawei model telefonHuawei model telefonlarHuawei modellerinin işlemcisiHuawei telefonlarının işlemcisiMediaTek işlemcili Huawei marka telefonlarMediaTek işlemcili Huawei model telefonlarMediaTek işlemcili Huawei modelleriMediaTek işlemcili Huawei telefonlarMediaTek işlemcili Huawei telefonlarıMediaTek işlemcili telefonlarMediaTek işlemcisi kullanan telefon modelleriMediaTek işlemcisi kullanan telefonlar

Kaynak :shiftdelete

Sayfa Bulunamadı

Huawei’nin yeni telefonu 22 Şubat’ta geliyor

Çinli teknoloji devi Huawei, son dönemde kurmaya çalıştığı ekosistem ile dikkatleri üzerine çekmeye devam ediyor. …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir