Ana Sayfa / Donanım / HP, AMD tabanlı süper bilgisayar LUMI’yı tanıttı

HP, AMD tabanlı süper bilgisayar LUMI’yı tanıttı

Teknolojinin gelişmesi ile birlikte, bilgisayar dünyasındaki gelişmeler de hızlanmaya başladı. Veri boyutlarının artması sonucu, işlenecek bu veriler için daha güçlü bilgisayarlara ihtiyaç duyulur hale gelindi. Ek olarak, hesaplama işlemleri için ihtiyaç duyulan süper bilgisayarlara olan talepler de artmış durumda. Bir gelişme de HP tarafında yaşandı. Amerikalı bilgisayar devi, süper bilgisayar LUMI ile hesaplama işlemlerine hız kazandıracak.

Geçtiğimiz aylarda NVIDIA, 6 kişi ve bir robottan oluşan ekip tarafından kurulan yeni süper bilgisayarı Selene‘yi aktif hale getirmişti.

AMD tabanlı süper bilgisayar Lumi HP tarafından tanıtıldı

HP’nin geliştirdiği yeni süper bilgisayarı LUMI, AMD‘nin yeni nesil EPYC sunucu işlemcileri ve ekran kartlarından oluşacak. 2021 yılında kullanımına başlanacak olan LUMI, Finlandiya’nın Kajaani kentinde kurulacak. 2021’in sonlarına doğru tam kapasitesine ulaşacak olan LUMI, en güçlü 5 süper bilgisayardan birisi olacak.

LUMI

AMD Veri Merkezi ve Gömülü Sistemler Grubu Kıdemli Başkan Yardımcısı ve Genel Müdürü Forrest Norrod‘ın belirttiğine göre süper bilgisayar LUMI yapay zeka işlemleri, hava durumu tahminleri, farmasötik keşifler ve daha fazlasını içeren bilimsel araştırmalarda kullanılacak. Depolama tarafında HPE’nin geliştirdiği Cray ClusterStor E1000 sistemi kullanılacak. Yoğun veri iletiminin altından kalkmak içinse HPE Silingshot ağ sistemi kurulacak.

AMD’nin yeni nesil EPYC sunucu işlemcilerine sahip olan LUMI, yaklaşık olarak 3125 tane 64 çekirdekli işlemci ile gelecek. Depolama tarafında ise 30 Petabayt kapasite ile gelen LUMI, ek olarak 7 Petabyte kapasiteye sahip Flash temelli depolamaya da sahip. Ekran kartı tarafında ise AMD’nin yeni CDNA tabanlı Radeon ekran kartlarına sahip olan LUMI, 550 Petaflop güce sahip olacak.

Süper bilgisayar LUMI, toplamda 8.5 MW güç tüketecek. Bu güç, toplam güç çıkışı 200 MW olan hidroelektrik santralden sağlanacak. 150 metrekarelik bir alanı kaplaması beklenen sistemin toplam maliyeti ise 144.5 milyon Euro.

HP, Finlandiyaya ek olarak Avustralya‘da da yeni bir süper bilgisayar inşa edecek. LUMI gibi AMD’nin yeni nesil EPYC & Radeon Instinct donanımlarına sahip olacak Pawsey süper bilgisayar, 50 Petaflop gücünde olacak. Pawsey’in toplam maliyeti ise 50 milyon Avustralya Doları olacak.

Pawsey

Süper bilgisayarlarda bulunacak olan EPYC 7702 işlemcisinin 64 çekirdek / 128 izlekten oluşması bekleniyor. Maksimum 3.35 GHz frekans hızına ulaşabilen işlemci, 200W TDP değerine ve 256 MB L3 önbelleğe sahip. Bu işlemci, aynı zamanda 128 tane PCIe 4.0 kanalına sahip.

Konuyla ilgili detaylı açıklamaya buradan ulaşabilirsiniz.

AmdhpLumisüper bilgisayar

Kaynak :shiftdelete

Sayfa Bulunamadı

Nvidia Ada Lovelace mimarisi sızdırıldı

RTX 3000 serisi ile rekabeti tek üst seviyeye taşıyan Nvidia’nın Ampere mimarisinin derhal peşinden tertemiz …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir