Ana Sayfa / Uzay / Güneş’in en yakın görüntüleri paylaşıldı

Güneş’in en yakın görüntüleri paylaşıldı

Bugün gerçekleştirilen canlı yayınla Güneş’e Dünya’dan iki kat dahada yakın Solar Orbitel’in kaydettiği görüntüler, NASA ve ESA tarafından paylaşıldı. Solar Orbiter, tasarilanan yörüngesine eriştiği vakit Güneş’e Merkür’den dahada yakın tek konuma gelecek.

Güneş’in en yakın görüntüleri NASA tarafından paylaşıldı

Uzayda Güneş’e en yakın cisim var olan Solar Orbiter, NASA (Ulusal Havacılık ve feza Dairesi ) ve ESA (Avrupa feza Ajansı) tarafından seyircilerle paylaşıldı. Şubat ayında fırlatılan uzay aracı, haziran ayında Güneş’in yörüngesinde dönmeye başlamıştı.

güneş'in en yakın görüntüleri solar orbiter

Güneş’e 77 milyon kilometre uzaklıkta bulunan Solar Orbiter’in şu anki konumu, Dünya’nın Güneş’e var olan yakınlığının iki katı. Venüs ile Merkür arasında tek yörüngede var olan feza aracı, üzerindeki Yüksek Ultraviyole Görüntüleyici (EUI) sayesinde Güneş’in en yakın görüntüleri çekildi.

güneş'in en yakın görüntüleri solar orbiter

Dünya üzerindeki rastgele tek sensörden 13 kat dahada çok Güneş ışınına maruz var olan feza aracı, Güneş’in gizemini çözmek amaciyla oldukça gelişmiş özellikleriyle bilim insanlarının yardımcısı oluyor. bilim insanlarının Cevabını aradığı tek mevzu var olan Güneş’in korona katmanındaki nanoflare’ların (güneş yüzeyindeki epizodik ısıtma olayı) neden veyahut nasıl oluştuklarıydı. Güneş’in yüzeyi 5.500 santigrat derece iken, nanoflare’da sıcaklık tek milyon santigrat dereceye çıkıyor.

Bu projedeki ESA’ya bağlı bilim insanı Daniel Müller, ilerleyen süreçte feza aracının Güneş’e 42 milyon kilometre mesafeye kadar yaklaşacağını belirtti. Solar Orbiter’in üzerinde 10 değişik sensör bulunuyor. Bunlardan altısı, Güneş ve etrafını izlemekle görevliyken; başka dört sensör feza aracının etrafındaki ortamı inceliyor.

güneş'in en yakın görüntüleri solar orbiter

Solar Orbiter projesi NASA ve ESA tarafından yürütülüyor ve Almanya, Yunanistan, İtalya, İrlanda, Lüksemburg, Hollanda, Finlandiya, Fransa,  Norveç, Avusturya, Belçika, Çek Cumhuriyeti, Danimarka, Polonya, Portekiz İspanya, İsveç, İsviçre, İngiltere ve AMERİKA BİRLEŞİK DEVLETLERİ ortaklığıyla yürütülüyor. 2021 Kasım ayında feza aracının yörüngeye oturması planlanıyor.

dünyaesagüneşgüneşin en yakın fotoğrafımerkürnasasolar orbiteruzayvenüs

Sayfa Bulunamadı

Tesla Roaster’ın üretimi gecikecek!

Amerikalı elektrikli otomobil üreticisi Tesla'nın spor modeli olan Roadster, 2. jenerasyonuyla 2017 yılında ilk defa ortaya çıkmış ve 2020 yılında pazarda olacağı söylenmişti. Ancak Musk, Reuters ile yapılan bir yayında Roadster modelinden önce Cybertruck gibi Model Y gibi diğer modellerin üretilmesinin gerektiğini söyledi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir