Ana Sayfa / Yazılım / Google’ın sihirli pencereleri: Project Starline-işte detay

Google’ın sihirli pencereleri: Project Starline-işte detay

Google, I/O etkinliğinde sihirili pencereler olarak tanımlayabileceğimiz bir projesinden bahsetti. Bu benzetmeyi yapmamızın ardında bazı sebepler yatıyor. Google’ın Project Starline adını verdiği proje, görüntülü görüşmelerin de ötesine geçiyor. Konuştuğunuz kişiyi gerçekten karşınızdaymış gibi gösteren algoritma oldukça ilginç görünüyor.

Gerçekçi görüntülü görüşmeler: Project Starline

Google, paylaştığı blog yazısında oldukça gerçekçi görünen görüntülü görüşme deneyinden bahsetti. Bu deney için özel olarak bir gölgelendirme algoritması geliştirildi. Bu algoritma ile birlikte gerçekçi bir deneyim sunulabilmesi için yüksek çözünürlüklü büyük ekranlar kullanıldı.

project flatlines

“Project Starline” olarak adlandırılan bu deneysel projenin amacı pandemi şartlarından dolayı birbirleriyle buluşamayanlara gerçekçi bir deneyim sunmak. Proje aslında temelde bir görüntülü görüşme servisi olsa da arka planda bazı farklılıklar bulunuyor. Bunlardan en önemlisi katılımcıları 3B olarak modelleyen algoritma. Bu algoritma çıkardığı modellemeye gölge katarak gerçekçiliği artırıyor.

Bunu görüntülü görüşmelere bu kadar benzetmemizin sebebi olan büyük ekranlar ve yüksek çözünürlüklü kameralar da bazı marifetlere sahip. Katılımcıların kameraları arka planı tespit ederek karşı tarafa bunları bildiriyor. Siz ekrana bakarken aslında karşı taraftaki katılımcıyı sizin bulunduğunuz odadaymış gibi görüyorsunuz. Bu da gerekli şartlar sağlanabildiği takdirde gerçekçi bir deneyim sunuyor.

project flatlines

Project Starline ile görüşme yapan iki kişi

Project Starline şu an Google’ın yalnızca birkaç ofisinde bulunmuyor. Zaten projenin şu an olduğu nokta, ev kullanıcılarına hitap etmiyor. Bu teknoloji geliştirildiği takdirde toplantıları uzaktan gerçekleştiren büyük şirketlerin işine yarayabilir. Zira bu gerçekçi görüşmeye katılabilmek için gerekli olan yüksek çözünürlüklü ekranları ve kameraları edinebilmek pek ucuz bir çözüm olmayabilir.

Biz yine de görüntülü görüşmelerin üzerine yenilikler katılıyor olmasından memnunuz. Zira iyi bir internet bağlantınız yoksa günümüzde bile pek iyi bir deneyim yaşayamıyorsunuz. Project Starline gibi projelerin hayatımıza girmesi için 5G gibi düşük gecikmeli ve yüksek hızlı bağlantı yolları büyük rol oynuyor.

project starline

Kaynak :shiftdelete

Sayfa Bulunamadı

Google Haritalar’a önemli COVID-19 aşı güncellemesi-işte detay

1 yıldan fazla hayatımızda olan COVID-19 salgınıyla mücadele kapsamında, teknoloji devleri kullanıcıların işine yarayacak araçlar …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir