Ana Sayfa / Bilim - Teknoloji / Google Aliye Berger’i unutmadı: Doodle’lı kutlama

Google Aliye Berger’i unutmadı: Doodle’lı kutlama

Google hazırladığı hususi Doodlelar ile sanatçıları, bilim insanlarını ve siyasi kişileri anmaya ayni ritimde devam ediyor. Bu isimlerde biri de Aliye Berger oldu. Hayatı süresince dünyanın çeşitli şehirlerinde on iki hususi sergi açan, kırk sekiz karma sergiye katılan Aliye Berger, Google’da Doodle olmasının derhal peşinden heyecan konusu oldu.

ALİYE BERGER KİMDİR?

Aliye Berger, 24 Aralık 1903 seneninde doğdu.

Türkiye’nin evvel kazıma ve reyme gravür sanatçılarındandır. ismini geniş zanaat çevrelerine evvel kez 1954’te Yapı Kredi Bankası’nın düzen ettiği resim yarışmasında birinci seçilerek duyuran sanatçı, dışa vurumcu reyme baskıları ile tanınır.

Babası Kabaağaçlızade Mehmed Şakir Paşa, annesi Giritli Sare İsmet Hanım’dır. Yazar Halikarnas Balıkçısı ile ressam Fahrünnisa Zeyd’in kardeşi; seramik sanatçısı Füreya Koral, tiyatrocu Şirin Devrim ile ressam Nejat Devrim’in teyzesidir.

Google’ın Aliye Berger amaciyla hazırladığı Doodle

Notre Dame de Sion Fransız Lisesi’nde eğitim gördü. Resim ve piyano dersleri aldı. 1924’te Türkiye’de bulunan Macar keman virtüözü ve pedagog Karl Berger’den ders aldı. İlişkileri aşka dönüşen çift, yirmi üç sene birlikte yaşadı.

1935’ten 1939’a civarindan Berlin ve Paris’te kardeşi Fahrünnisa Zeyd’in yanında kalarak zanaat hareketlerini izledi. 1947’de Karl Berger’le izdivaç eden Aliye Berger, altı ayin ardindan eşini kaybedince Londra’ya gittikçe John Buckland Wright’in atölyesinde heykel ve gravür çalıştı, 1951’de Türkiye’ye 150 gravür ile dönerek evvel kişisel sergisini açtı.

Uluslararası zanaat Eleştirmenleri Derneği’nin 1954’te İstanbul’da tek araya toplanan kongresi hasebiyle Yapı Kredi Bankası’nın düzen ettiği “İş ve İstihsal” konulu yarışmada “Güneşin Doğuşu” isimli evvel yağlı boya çalışmasıyla birincilik ödülünü kazandı. Sanatçı, sonrası sene 2. Tahran Bienali’nde ikincilik ödülünü aldı.

Aliye Berger desen ve yağlı boya resimler yaptıysa da çoğunlukla reyme baskı tekniğinde, siyah-beyazın ara tonlarında yapıtlar verdi. Zımpara kağıdı, kasap kağıdı ve tülbenti malzeme olarak kullanan sanatçı hergün hayatın kalıplarını, İstanbul’un çeşitli köşelerini kimi gerçekçi, kimi de fantastik biçimde, orijinal tek lirizm ve dışavurumculukla yansıttı. Hayatı süresince dünyanın çeşitli şehirlerinde on iki hususi sergi açtı, kırk sekiz karma sergiye katıldı.

Sanatçı, 9 Ağustos 1974’te Büyükada’da hayatını kaybetti.

Ölümünden ardindan yapıtları çeşitli defalar sergilenmiştir. En büyükleri, 16 Ekim- tek Kasım 1975 tarihleri arasında İstanbul hükümet iyi Sanatlar Akademisi’nde düzen eden sergi ile Yapı Kredi Bankası’nın 11 Şubat-6 Mart 1988 tarihleri arasında düzen ettiği sergidir. Sanatçının İstanbul Resim ve Heykel Müzesi’nde dört, Albertina Müzesi’nde de üç yapıtı sergilenmektedir. 117. ıslak gününde Google tarafından doodle yapılarak hatırlandı.

bilim Büyükada Google heykel istanbul Paris zanaat Tahran ülkemiz

Sayfa Bulunamadı

Chang’e 5 uzay aracı Dünya’ya döndü

Çin’in 24 Kasım’da Ay’dan numune toplaması için gönderdiği "Chang’e 5" adlı insansız uzay aracı başarılı şekilde Dünya’ya geri döndü.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir