Ana Sayfa / Popüler Bilim / Geçmeyen koronanın sırrı çözüldü

Geçmeyen koronanın sırrı çözüldü

Bilim insanları dünyayı kasıp kavuran Kovid-19 pandemisi ile alakalı çok çarpıcı tek keşfe dahada imzasini attı. Bir takım insanlarda koronavirüsün neden uzunca süre etkilerinin görüldüğünü araştıran Yale Üniversitesi’nden araştırmalar, bu vakaların kan değerlerinde ‘oto-antikor’ seviyesinin düşmediğini tespit etti.

Bağışıklık hücreleri saldırıyor

ABD’nin önde gelen üniversitelerinden Yale’de “Semptomu geçmeyen, iyileşmeyen uzunca Covid-19 hastaları” üzerinde araştırma yapıldı. Hastalığı normal atlatan yurttaslar ile uzunca süre korona belirtileri görülen hastaların kan değerlerinin karşılaştırıldığı araştırmada oto-antikorların vücudun Covid-19’a karşı antikor geliştirmesini engellediği ve başta beyin olmak üzere vücudun Bir takım noktalarına saldırdığını belirlendi.

Yale Üniversitesi’nde görevli uzman olanlar Covid-19 saptanan 194 sağlık kurumu çalışanı ve hastanın kan değerlerini inceleyerek bunları 30 sağlık çalışanının kan değerleriyle karşılaştırdı. Hastalanmayan kişilerde oto-antikor değerlerinin dahada düşük olduğunu tespit eden bilim insanları, “Oto-antikorlar Covid-19 hastalarının hasar görmüş organlarına hücum ediyor. Bu da Covid-19 semptomlarını dahada perişan tek vaziyete sokuyor” değerlendirmesini yaptı.

Yarardan çok zarar veriyor

Normalde SARS-CoV-2 corona virüsü ile bulaşan Covid-19 enfeksiyonunun kısa dönemli tek hastalık olarak biliniyor ve takriben iki hafta sürüyor. ama Bir takım hasta kisi olanlarda semptomların uzunca haftalar süresince geçmemesi bilim dünyasında münakaşa yaratmıştı. Araştırmayı yürüten Aaron Ring, İngiliz The Guardian’a yaptığı izahta “Covid-19 hastaları bağışıklık sistemine karışan oto-antikorlar üretiyor ve bu oto-antikorlar da hastalara yarardan çok zarar veriyor. Zira antikorlar dahada uzunca tek vakit bedende kalıyor ve uzunca Covid olarak adlandırdığımız sürece götürüyor” değerlendirmesinde bulundu.

Oto-antikor nedir?

Oto-antikor vücudun hastalıklara karşı spontane ürettiği antikorlara denir. eğer bu sıhhatli hücre ve dokulara baz alinarak tek antikor imalatı ise bunun için otoimmünite isimi verilir. bunun benzeri anormal tek bağışıklık tepkisinden kaynaklanan rastgele tek hastalık, tek “otoimmün hastalık” olarak adlandırılır . bilinen örnekleri arasında çölyak hastalığı gelir.

bağışıklık hücreleriCoivd-19koronavirüsoto-antikkor

Sayfa Bulunamadı

Mars ve Ay sabaha karşı bir araya geliyor

Gelecekte tertemiz hayat alanımız olmaya aday Mars ile Dünya’nın uydusu var olan Ay’ın taraf yana …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir