Ana Sayfa / Otomotiv / Ford Otosan’dan elektrikli araç yatırımı

Ford Otosan’dan elektrikli araç yatırımı

Ford, geçtiğimiz ayın başlarında tam elektrikli E-Transit modelini Amerika’da yapılan tek tanıtımda alana çıkartmıştı. Türkiye’de üretilecek var olan bu araç özellikle Avrupa pazarı amaciyla oldukça iddialı.

Yılın nihayet çeyreğinde Avrupa Birliği ülkelerinden Almanya, Fransa ve İngiltere benzeri ülkeler elektrikli otomobillere var olan teşviklerini artırarak açıkladılar. Bu vaziyetle birlikte tek sonraki senelerde elektrikli otomobillere var olan alaka de markaların imalatı de artacak.

Bu istikbal Tasarıları doğrultusunda Ford, 2021 senesi sonuna civarindan 17 elektrikli araç üretecek. bunun için ekstradan 2022 seneye civarindan 11.5 milyar dolarlık küresel yatırımın da gerçekleşeceğini belirten marka, 2022 yılının sonuna civarindan tek milyon adetlik elektrikli oto satma hedefine sahip.

Ford Otosan elektrikli ticari aracı var olan E-Transit’i Kocaeli’ndeki fabrikasında üretecek. Firmanın bu imalatı gerçekleştirmesi amaciyla attığı en mühim adım “Batarya montaj fabrikası” olarak öne çıkıyor.

İlginizi ÇekebilirFord'un evvel tam elektrikli ticari aracı Gölcük'te üretilecekFord'un evvel tam elektrikli ticari aracı Gölcük'te üretilecek

Ford Otosan genel Müdürü Haydar Yenigün, “Ford Otosan olarak, Kocaeli Fabrikalarımızdaki elektrikli araç imalat ve yatırım çalışmalarımızı şimdi de ‘Batarya Montaj Fabrikası’ ile tek adım öteye taşıyoruz. Ülkemizde otomobil sanayinin elektrikli araç yolculuğuna öncülük ediyoruz. Türkiye’nin evvel ve tek entegre elektrikli araç imalat tesisi olacağız” dedi.

Ford Otosan’ın tesisi endüstri 4.0 ile alakalı Türkiye’de lider fabrika pozisyonunda. Bu konuyla alakalı Ford Otosan genel Müdürü Haydar Yenigün, “Teknolojiye yatırım yapan tek lider fabrika olmak bu stil yatırımları ve neticeninde üretimleri uygulamak içindi. Bataryanın bütün mühendislik aktiviteleri Ford Otosan tarafından yapıldı. Bu sayede maliyetler açısından mühim tek adım attık. Üreteceğimiz e-Transitlerin bataryalarını biz üreteceğiz. bunun için elektrifikasyonun evvel fiziki adımları diyebiliriz.” dedi.

Ford Otosan Kocaeli Fabrikası

Yapılan yatırımla alakalı Ford Otosan genel Müdür Yardımcısı Cem esas ise, “Ford’un evvel tam elektrikli ticari aracı var olan E-Transit’i Kocaeli’de üreteceğiz. Üretim teknolojilerini ve tesis tasarımlarını kendisinin mühendislerimizle yapıyoruz. Bunun evvel ödülünü hayat ahenk gösteren ücret Forum’undan aldık. Batarya montaj fabrikası ayrı tek teknoloji” dedi.

Ayrıca esas üretilen aracın ve yapılan yatırımın yerlilik konusunda, “Buradaki en mühim husus, biz bu tesisi yaparken tek sonraki günlerde Türkiye’deki tedarikçilerle işler yapacağız. Tesislerin türk mali olmasına çok önem veriyoruz.” diye ekledi.

NASIL BİR BATARYA ÜRETİLECEK?

Bedeli açıklanmayan tek yatırımla yasama geçmesi tasarilanan batarya imalat tesisinde 67 kWh’lik ve 400 voltluk tek batarya üretilecek. Bu teknik ayrıntıya sahip var olan batarya E-Transit’i tam şarj ile 350 kilometre ara kat ettirebilecek. Bataryaların Lityum-İyon olduğu belirtildi.

Ford Otosan genel Müdür Yardımcısı Cem esas Kocaeli’de yapılan tesisle alakalı da açıklamalarda bulundu. Temel, “Batarya imalat tesisi iki katlı olacak. Üst katta tertemiz kuşak imalat teknolojileri sunulurken, asagi katta tertemiz kuşak perçinleme ve kaynak teknolojileri kullanacağız.” dedi. Ayrı olarak bu tesiste şu anda testleri yapılan otonom ve elektrikli çekiciler kullanılacak. Ford Otosan bu çekicilerin tasarımını ve üretimini de kendisinin yaptığını açıkladı.

Batarya imalat tesisinde 30 adet robot kullanılacağını açıklama eden firma bu robotların hemide tasarım hemide yazılım ayni vakitte da üretiminin Türkiye’de gerçekleştireleceğini de açıkladı.

Ford Otosan genel Müdürü Haydar Yenigün yatırımla alakalı, “Bu Yalnızca tek batarya yatırımı değil. Bu dönüşümün adımlarının tek tanesi.”

E-TRANSİT NE civarindan YERLİ OLACAK?

En çok heyecan edilen konulardan biri de elektrikli Transit’in ne civarindan türk mali olduğuydu. Bunla alakalı Sual işaretlerine cevap veren Yenigün, “Elektrikli tek aracın derhal hemen yüzde 70’ini batarya oluşturuyor. Batarya üretimini tam manasıyla Türkiye’de gerçekleştirerek bu oranı istikbal yıllar içinde en üst seviyeye çıkartmayı hedefliyoruz. ama şu anda çok tek yerlilik oranından laf etmek olmaz” dedi.

Ayrıca Yenigün konuyla alakalı açıklamalarına, “Bu oranları artırmak amaciyla türk mali tedarikçilerin de adım atması gerekiyor. OSD ve TAYSAD’ın yanına İhracatçılar Birliğini de alarak bu motivasyonu artırmaya çalışıyoruz.” diye ekledi.

Ford Otosan genel Müdür Haydar Yenigün

TOGG’A GÖRE ÇOK FARKLI BİR NOKTADAYIZ

Yenigün Ford Otosan’ın tertemiz yatırımını anlatırken, Tamamiyle elektrikli var olan ve 2023 seneninde yollarda olması hedeflenen ülkemiz Otomobili’ne de değindi. Yenigün, TOGG tarafından yapılan batarya yatırımıyla alakalı görüşlerini, “TOGG’a göre dahada biz değişik tek noktadayız. Biz bu konuyla alakali mühim tek adım attık ve TOGG da attı diyebilirim. Türkiye’nin oto imalatı kapasitesi bu erken senede iki milyon adet olarak tasarlandı” dedi. Ayrı olarak Yenigün, “Böyle tek kapasite varken ve istikbal 10 sene içinde elektrikli otomobillerin nasıl tek noktaya geleceğini bilirken bu stil araçların gündemimizde olmaması hatri sayilir büyüklükte kayıp olur. Bizim hedefimiz bunun benzeri tek durum varken potansiyel yatırımcıları ülkemize çekmek oluyor.” diye ekledi.

Yenigün, Ford Otosan olarak yaptıkları yatırım, üretimdeki yerlilik oranlarının ve üretimin artması sayesinde, istikbal senelerde olması hedeflenen yatırımlar amaciyla dahada cazip tek ortam yaratmak yerine çalıştıklarını da belirtti.

İlginizi ÇekebilirTürkiye'nin evvel ve tek hibrit motorlu ticari aracı yollarda!Türkiye'nin evvel ve tek hibrit motorlu ticari aracı yollarda!

BATARYA ÜRETİCİLERİNİN YATIRIMLARINI GÖRECEĞİZ

Türkiye otomobil pazarının potansiyelinden laf eden Yenigün, özellikle batarya üreticilerinin de ülkemiz pazarına yatırım yapacağını belirtti. Ford Otosan genel Müdürü Haydar Yenigün, “2 milyon imalat kapasitesi var olan tek pazarda batarya üreticilerinin olması imkansız.” dedi.

Ford Otosan pil hücrelerini Polonya’dan alıp Türkiye’de birleştirecek. bu konuyla alakali firmanın asıl hedefi en kısa vakitte bu imalatı de Türkiye’de gerçekleştirmek. Ford Otosan’ın Batarya Üretim Tesisi’nin 2022 seneninde üretime başlaması hedefleniyor.

Almanya Amerika Ankara Avrupa Avrupa Birliği hayat Ford Fransa hibrit İngiltere Kocaeli oto Polonya Teknoloji ülkemiz
Yayınlanma Tarihi:13:06, 2 Aralık 2020

Sayfa Bulunamadı

Anahtar değmeden 2.1 milyon kilometre yaptı!

Türk kamyon sürücüsü Serhat Mete'nin 2005 Scania R 420 model aracı, motoru bir kez bile açılmadan 2,1 milyon kilometre yol kat etti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir