Ana Sayfa / Uzay / Elon Musk, Çinlileri tebrik etti-işte detay

Elon Musk, Çinlileri tebrik etti-işte detay

Dünya dışında hayat belirtileri bulmak amaciyla çalışma yapan ve belli tek başarıya ulaşan sayılı ülkeler ve kurumlar var. bulgu görevi kapsamında Perseverance aracını Mars’a gönderen AMERİKA BİRLEŞİK DEVLETLERİ ulusal Havacılık ve feza Dairesi (NASA) bunların başında geliyor. NASA’nın çalışmaları hız kesmeden ayni ritimde devam ederken, Çin’den de mühim haberler geldi.

Mars görevinde kayda kıymet başarıya ulaşan Çin ulusal feza Dairesi (CNSA), aracının kızıl gezegene indiğini duyurdu. Ülkenin bu hamlesi, SpaceX CEO’su Elon Musk’ın da takdirine şayan oldu.

Çinliler Mars’a gitti, Elon Musk kutlama etti

Çin ulusal feza Dairesi’nin (CNSA) gönderdiği feza aracı Cumartesi sabahı Mars’a başarıyla indi. Bu operasyon, ülkeye hayat dışındaki tek gezegene evvel kez ulaşma unvanı kazandırdı. araç şu anda Mars’ın şimal yarımküresindeki geniş tek düzlük var olan Utopia Planitia’nın cenup bölümündeki tek noktada bulunuyor.

elon musk

Çin’in Mars keşfi amaciyla gönderdiği araç yüzeye indi.

Çin ulusal feza Dairesi’nin gönderdiği Tianwen-1 aracının Dünya’ya ikaz iletebilmesi amaciyla güneş panellerini ve antenlerini açması gerekiyordu. CNSA yetkilileri aracın kendini hazırlamasını hayli tek vakit bekledi. hayat ile Mars arasındaki 320 milyon kilometrelik ara hasebiyle 17 dakikadan çok gecikme yaşandı. ama günün nihayetinde CNSA, aracın başarılı tek şekilde Mars’a indiğini ve ikaz alabildiklerini doğruladı.

Ülkenin bu başarısına SpaceX, Starlink ve Tesla benzeri hatri sayilir büyüklükte şirketleriyle tanınan Elon Musk da kayıtsız kalmadı. Mars görevinin çok güç olduğunu belirten dünyaca meşhur iş adamı operasyonda emeği geçenleri kutlama etti. Elon Musk açıklamasında “Congratulations!! Mars is very difficult.” (Tebrik ederim! Mars çok zordur) ifadelerini kullandı.

Çin ulusal feza Dairesi’nin Mars keşfi görevi kapsamında gönderdiği Tianwen-1 aracı, yüzeye 25.1 derece şimal enleminde ve 109.9 derece doğu boylamında indi. Çin’in evvel Mars bulgu görevinin baş sorumlularından Zhang Rongqiao, yaptığı izahta “Bugünün başarısı güç kazanılmıştır” dedi.

Çin Marselon musk

Sayfa Bulunamadı

Tesla Roaster’ın üretimi gecikecek!

Amerikalı elektrikli otomobil üreticisi Tesla'nın spor modeli olan Roadster, 2. jenerasyonuyla 2017 yılında ilk defa ortaya çıkmış ve 2020 yılında pazarda olacağı söylenmişti. Ancak Musk, Reuters ile yapılan bir yayında Roadster modelinden önce Cybertruck gibi Model Y gibi diğer modellerin üretilmesinin gerektiğini söyledi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir