Ana Sayfa / Popüler Bilim / Dünya için korkunç tehlike! Küresel ısınma için rekor

Dünya için korkunç tehlike! Küresel ısınma için rekor

Yıllardır bilim insanlarının üzerinde çalıştığı küresel ısınma, yeni bir seviyeye ulaştı. Dünya karbondioksit seviyesi şimdiye kadar hiç görülmemiş olan bir düzeye yükseldi. Küresel ısınmada son durum ne?

Küresel ısınma için yeni rekor! Dünya karbondioksit seviyesi arttı

Corona virüsü sayesinde azalan emisyon seviyesi; karada, denizde ve havada ölçülen ortalama sıcaklıkların artmasına yol açan karbondioksitin önüne geçemedi. Sera gazının en etkili bileşenlerinden biri olan ve gaz halinde yer kaplayan bu bileşik, geçtiğimiz nisan ayında yüzde 17 (ortalama olarak) seviyesine ulaşmıştı.

Bilim insanları, mayıs ayında küçük çaplı bir düşüş yaşandığını söyledi. Ulusal Okyanus ve Atmosfer Dairesi (NOAA) için çalışmalar hazırlayan kıdemli bilim insanı Pieter Tans ise bunun pek anlamlı bir düşüş olmadığını ifade etti.

Küresel ısınma

Tans, atmosferde var olan toplam emisyon seviyesini düşürmenin çok zor olduğunu belirtti. Kıdemli bilim insanı, insanların Dünya’yı çok uzun bir süredir muazzam bir ısı artışına maruz bıraktığını düşünüyor. Kendisine göre bu ısı artışı devam edecek.

Atmosferdeki karbondioksit yoğunluğunun milyondaki parçacık sayısına (ppm) oranı neredeyse 100 parçaya ulaşmış durumda. Böylece dünya karbondioksit seviyesi son 62 yılda yüzde 31 oranında artış gösterdi.

Dünya karbondioksit seviyesi

Birçok uzman, bu artışın “acımasız” bir şekilde artacağına inanıyor. Pieter Tans, havadaki karbon seviyesinin insan yaşamının başlamasından önce daha yüksek olduğunu aktardı. Karbondioksit seviyesi mayıs ayında azaldı mı?

Alınan bilgilere göre bu seviyenin mayıs ayında zirveye ulaştığı ancak bu ayın son günlerinde tekrar düşüşe geçtiği açıklandı. Yaz bitkilerinin daha fazla ısı tutucu gaz emmesi, havadaki karbondioksit yoğunluğunu azalttı.

Küresel ısınmada son durum

Nisan ayında elde edilen yüzde 17’lik verinin şimdiye dek atmosferde görülen en yüksek karbondioksit yoğunluğu olduğu belirtildi. Corona virüsünün emisyon emilimini düşürmesi ne yazık ki bu artışı engelleyemedi.

Küresel ısınma için neler düşünüyorsunuz?

Dünya karbondioksit seviyesiKarbondioksit seviyesiKüresel Isınma Nedenleriküresel ısınmaKüresel ısınma nedirKüresel ısınma sonuçlarıKüresel ısınmada son durumKüresel ısınmada son durum ne

Kaynak :shiftdelete

Sayfa Bulunamadı

Mars ve Ay sabaha karşı bir araya geliyor

Gelecekte tertemiz hayat alanımız olmaya aday Mars ile Dünya’nın uydusu var olan Ay’ın taraf yana …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir