Ana Sayfa / Tekno Haber / Dünya hala 2G ve 3G kullanıyorken, 5G’ye hazır mıyız?

Dünya hala 2G ve 3G kullanıyorken, 5G’ye hazır mıyız?

5G artık neredeyse her markanın destek verdiği teknolojik bir yenilik. Yeni piyasaya sürülen akıllı telefonların birçoğunda 5G destekli modellerin de yerini aldığını görüyoruz. Peki, 5G’ye hazır mıyız? Yeni yapılan çalışmalara göre insanların büyük bir çoğunluğu 5G’ye hazır değil. Gelin 5G’ye neden hazır olmadığımızı rakamlarla açıklayalım.

5G kullanımları ortaya çıkıyor, 5G’ye hazır mıyız? 

Uzun bir süredir daha hızlı, daha stabil ve daha iyi internet bağlantısı için çalışmalar yapılıyor. Birçok yeniliği içinde barındıracak olan 5G teknolojisi de bu noktada özellikle Huawei gibi şirketler başta olmak üzere ter döktüğü bir alan olarak karşımıza çıkıyor.

Karşımıza çıkıyor ancak yakın zaman önce insanların Corona virüsü tetiklediği gerekçesiyle 5G baz istasyonlarını yağmaladığını görmüş, haberlerini okumuştuk. İnsanlar 5G’ye hazır değil. Bunu ise yakın zaman önce yapılan araştırmalar rakamlar ile açıklıyor.

Şöyle ki şu an için dünya geneline bakıldığında mobil internet kullanan insanların yüzde 46’sı hala 2G ve 3G bağlantılarını kullanıyor.

Akıllara birkaç soru geliyor; 5G’ye nasıl geçeceğiz, herkes nasıl kullanacak? Ve bunun gibi birçok soru karşımıza çıkıyor. Türkiye’de 4.5G teknolojisi kullanılıyor olsa da çoğunluk hızların yeterince iyi olmadığı noktasında yakınıyor.

5G-ye-hazir-miyiz-5g-kullanimları-01

Yakın zaman önce Strategy Analytics’te yayımlanan makaleye göre, insanlar 2G ve 3G teknolojilerini daha çok kullanıyor. Strategy Analytics’in düşük maliyetli 4G akıllı telefonlar hakkındaki bu raporu, pazar dinamiklerini ve fırsatları tartışıyor.

Bahsedilen rakam ise oldukça yüksek zira küresel mobil cihaz kullanıcılarının daha düşük bağlantı hızlarını kullanıyor olması ilerleyen dönemde sorunlara neden olabilir.

5G teknolojisi ne kadar geliştirilirse geliştirilsin, 2G teknolojisine sahip olan bazı istisnai ülkeler dışında, söz konusu teknolojiye ulaşımın zor olduğu görülüyor. Bir avuç insan için geliştirilmiş gibi duran 5G teknolojisinin bu şartlar altında, yaygın kullanıma geçilmesi gerçekten zor görünüyor.

5G-ye-hazir-miyiz-5g-kullanimları-01

Bunun dışında rapordaki 4G gelişmesi ise umut verici duruyor. Birçok operatör 5G’ye hazırlık için 4G bağlantılarını geliştiriyor. Zorunlu olarak 4G‘ye geçen ülkeler de bulunuyor.

Asya-Pasifik bölgesinde ve Kuzey Amerika’daki çeşitli ülkeler dünya çapında 2G ve 3G ağ kaldırma işlemlerinin ön saflarında yer alıyor ve diğer ülkeler şu anda kullanıcıların 4G’ye geçişini teşvik etmek için çalışmalarını hızlandırıyor. Şu an için 5G kullanımları hakkında bir rapor yayımlanmış durumda değil ancak tahminler çok yüksek olmadığı yönünde.

2G3G5g5G teknolojisi5G teknolojisi kullanılıyor mu5G teknolojisi kullanımı5G’ye hazır mıyız

Kaynak :shiftdelete

Sayfa Bulunamadı

Xiaomi Mi Electric Scooter 1S ve Pro 2 tanıtıldı!

Xiaomi bu erken Bir hayli tertemiz mahsul ile karşımıza çıktı. TV’leri akıllı vaziyete getiren Mi …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir