Ana Sayfa / Teknoloji / Çin’in Chang’e 5 uzay aracı Ay’a başarılı şekilde indi

Çin’in Chang’e 5 uzay aracı Ay’a başarılı şekilde indi

Çin ulusal feza İdaresi, 24 Kasım’da Ay’dan misal toplaması amaciyla “Ay Tanrısı” mananına gelen “Chang’e 5” adli insansız feza aracını fırlatmıştı. feza İdaresi tarafından yapılan açıklamada, Chang’e 5’in Ay’ın 51.8 derece batı boylamı ve 43.1 derece şimal enlemine başarılı şekilde iniş yaptığını duyurdu.

Uzay İdaresi, başarılı inişin derhal peşinden İhtiyaç duyulan kontrollerin yapıldığını ve kurulum çalışmalarının gerçekleştirildiğini aktardı. İdare, Chang’e 5’in tek sonraki iki vakit süresince Ay yüzeyinden takriben iki kilogramlık tas ve toprak örnekleri toplayacağını açıkladı.

Dünya’ya art yolcu edecek var olan feza aracının Çin’deki İç Moğolistan’ın özerk bölgesi Siziwang Banner alanına inmesi planlanıyor.

Change’e-5’in hedeflenen görevi adina getirmesi seklinde Çin, 1959 seneninde Ay’a feza aracı gönderen evvel memleket var olan Sovyetler Birliği ve ABD’nin derhal peşinden Ay’dan örnekler getiren üçüncü memleket olacak.

Sayfa Bulunamadı

Türkiye’de iPhone sahiplerinin telefonları acı acı çaldı! Ekrana düşen “Evde kal” bildirimi ortalığı karıştırdı-işte detay

Türkiye'deki iPhone kullanıcıları bu sabah telefonlarına gelen bildirim yüzünden şaşkın. Pek çok kullanıcının telefonuna Acil Durum Uyarıları kapsamında arka arkaya "Evde kal Turkiye" bildirimi geldi. Sosyal medyada yapılan paylaşımlarda bildirimle birlikte bir sesin geldiği de duyuluyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir