Ana Sayfa / Bilim - Teknoloji / Ayak kokusunu azaltan çorap ürettiler

Ayak kokusunu azaltan çorap ürettiler

Taylandlı bilim insanları, bakterileri öldüren ve ayak kokusunu önleyen çorap üretmeyi başardı. Araştırmanın sonuçları, corona virüsü salgını sebebiyle online yayınlanan 29. Avrupa Dermatoloji ve Venereoloji Akademisi (EADV) Kongresi’nde sunuldu.

Çorap, insan cildine zararsız özel bir kimyasalla (çinko oksit nanopartikülleri ZnO-NP) kaplanarak üretildi. Tayland Donanma Derecelendirme Okulu’nda 148 öğrenci yeni çorapları kullandı.

Öğrenciler 14 günlük bir saha eğitim kursuna atandı ve daha sonra çorap giyen bir ‘ZnO-NP kaplı gruba’ veya ‘kaplamasız çorap’ grubuna rastgele atandı.

Bu aşamadan sonra da ayak kokusu seviyeleri dermatologlar tarafından değerlendirildi. Sadece ZnO-NP maddesiyle kaplı çorapları giyen öğrencilerin ayak kokusu önemli ölçüde daha az seviyelerde çıktı.

Uzmanlar daha yoğun ayak kokusu yaşayan ve günlük yaşamları üzerinde daha büyük bir olumsuz etkiyle karşılaşan bir başka grupla karşılaştırdı. Sonuç çok başarılıydı.

Kaplanmamış çorapları olan katılımcılar, ZnO-NP kaplı çoraplara kıyasla keratoliz geliştirme olasılığının daha yüksek olduğu da bulundu.

Bilim insanları, çorap üzerinde kullanılan bu kaplamayı tekstilin birçok kolunda kullanmayı hedefliyor.  

Kaynak :sozcu

Sayfa Bulunamadı

Jüpiter ve Satürn 800 sonra yakınlaşacak: 2020 kışı ve çifte gezegen için Google’dan özel doodle

Özel günleri doodle olarak kullanıcıların karşısına getirmeyi alışkanlık haline gelen Google, kış ve çifte gezegen buluşması özel görsel paylaştı. En son yaklaşık 800 yıl önce yakınlaşan Jüpiter ve Satürn, bugün yeniden yakınlaşacak.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir