Ana Sayfa / Donanım / Apple M1 grafik performansı ile masaüstüne rakip!

Apple M1 grafik performansı ile masaüstüne rakip!

Geçtiğimiz günlerde Arm tabanlı yeni işlemcisi M1‘i tanıtan Apple, piyasaya oldukça iddialı bir giriş yaptı. Intel kullanmayı bırakan Amerikalı üretici, işlemci üreten birçok firmaya adeta ders niteliğinde bir işlemci piyasaya sundu. Normal şartlarda M1, Intel’in U serisine rakip düşük güç tüketimine sahip bir işlemci olarak biliniyor. Ancak işlemcinin performansı, kendi klasmanının tam tersi. Apple M1, grafik performansı ile harici ekran kartlarına rakip oldu.

Apple M1 işlemcili MacBook Air performansına da aşağıdan ulaşabilirsiniz.

Apple M1 grafik performansı ile harici kartlara rakip oldu

Apple’ın belirttiğine M1, düşük güç tüketimi sınıfındaki en güçlü işlemci. Hem grafik birimi tarafında hem de işlemci tarafında oldukça iddialı gelen Apple, Intel’i mobil pazarda oldukça zorlayacağa benziyor. Apple’ın en yaygın bilgisayarları MacBook Pro ve Air serileri. Bu bilgisayarların farklı bir işlemciye geçmesi, Intel’e mobil pazarda darbe vuracaktır.

Açıkçası birçok kişi, Apple’dan bu kadar iddialı bir ürün beklemiyordu. Özellikle de grafik tarafında. Yukarıdaki testlerde görebileceğiniz üzere, Apple M1 grafik performansı ile harici ekran kartlarını alt etmiş durumda. GTX 1050 Ti’ın günümüzde artık yetersiz bir kart olduğunu biliyoruz, ancak M1 harici bir ekran kartı değil ve bu işlemci düşük güç tüketimi sınıfında. Şartlar böyle olmasına rağmen Apple M1, GTX 1050 Ti’a kıyasla ortalama yüzde 30 daha güçlü bir konuma geldi.

Apple M1’in Geekbench tekli çekirdek ve çoklu çekirdek testlerinden aldığı puanlar ise sırasıyla 1745 ve 7308 olarak ölçülmüştü. Bu performansı, Intel’in performans serisi olan 8 çekirdekli i7-10875H ile kıyaslarsak ortaya ilginç bir sonuç çıkıyor. i7-10875H,  Geekbench tekli çekirdek ve çoklu çekirdek testlerinden sırasıyla ortalama 1300 ve 7700 puan almayı başarmıştı.

Düşük güç tüketimi sınıfında bulunan Apple M1, Intel’in tepe modellerinden birisi olan i7-10875H ile boy ölçüşebilmiş durumda.

AppleApple Arm işlemciApple M1armm1

Kaynak :shiftdelete

Sayfa Bulunamadı

Nvidia Ada Lovelace mimarisi sızdırıldı

RTX 3000 serisi ile rekabeti tek üst seviyeye taşıyan Nvidia’nın Ampere mimarisinin derhal peşinden tertemiz …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir