Ana Sayfa / Donanım / AMD ve NVIDIA stok sıkıntısı ile karşı karşıya

AMD ve NVIDIA stok sıkıntısı ile karşı karşıya

NVIDIA ve AMD, geçtiğimiz aylarda tertemiz ekran kartlarını tanıtmıştı. RX 6000 ve RTX 3000 serisi ekran kartları ile tertemiz tek döneme girilirken, işler beklenildiği benzeri gitmedi. Kartlarda yaşanan stok sıkıntıları, nihayet kullanıcıların bu kartlara erişimini hatri sayilir büyüklükte oranda engelledi. Ekran kartlarının yanı sıra, PlayStation 5 bulmak da tek hayli zorlaştı. nihayet gelen raporlara göre, AMD ve NVIDIA ekran kartlarında yaşanan stok sıkıntısı beklenenden uzun sürebilir.

AMD ve NVIDIA ekran kartlarında yaşanan stok sıkıntısı umulandan uzunca sürebilir

Cowcotland tarafından gelen nihayet raporlara göre NVIDIA ve AMD, en az Şubat ayına kadar tertemiz grafik kartlarına var olan talepleri karşılayamayabilir. AMD tarafından konuyla alakalı Daha resmi tek İzah yapılmamış olsa da NVIDIA, parça ve mahsul eksikliğinden dolayı küresel çapta yaşanabilecek tedarik sıkıntısı ile alakalı ikazda bulunmuştu.

Bir iddiaya göre NVIDIA tarafında yaşanan stok sıkıntıları, firmanın kripto madencilere gereğinden çok kart satmasından dolayı yaşandı. ama alana çıkan nihayet raporlar, NVIDIA ve AMD tarafında yaşanan stok sıkıntısı için GDDR6 bellekleri işaret etti. Vaziyetin normalde dönmesi ise haftaları Hem de birkaç ayı bulabilir. Yaşanan bu stok kıtlığı, RX 6900 XT modelini de etkileyecek. Analistlerin yaptıkları tahminlere göre bu kıtlık, tek sonraki Şubat ayına civarindan yaşanabilir.

Stok sıkıntılarının yaşanması, kartların fiyatlarını da menfi manada etkileyebilir. Normal şartlarda üreticiler, ekran kartlarını ve bellek modüllerini toplu olarak satarlar. böylelikle sürümden kazanılır ve fiyatlarda tek miktar indirim yapılabilir. ama GDDR6 hafıza modülünde yaşanan bu sıkıntı, ekran kartlarının ve modüllerin toplu olarak satılmasını engelleyebilir. GDDR6X hafıza kullanan RTX 3090 ve RTX 3080, şu anda stok sıkıntısından en az etkilenen kartlar.

AmdnvidiaRTX 3060 TiRTX 3070RX 6000 serisi ekran kartları

Sayfa Bulunamadı

Nvidia Ada Lovelace mimarisi sızdırıldı

RTX 3000 serisi ile rekabeti tek üst seviyeye taşıyan Nvidia’nın Ampere mimarisinin derhal peşinden tertemiz …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir