Ana Sayfa / Otomotiv / Almanya elektrikli otomobillere olan teşvikini 2 katına çıkarıyor!

Almanya elektrikli otomobillere olan teşvikini 2 katına çıkarıyor!

Almanya 2021 senesi sonuna civarindan 130 milyar euroluk tek destek paketi duyurmuştu. Paketin içinde otomobil endüstrisini de yakından ilgilendiren paketler laf konusu. Almanya bu paket kapsamında akım motorlu otomobillere var olan teşviki 2’ye katlıyor ve bu pakette içten yanmalı motorlu araçlara çıkan tek teşvik yok!

Paketten çıkan teşvik kapsamında 40 bin avro değerinde akım motorlu tek oto satın almak istediğinizde bu ücret üzerinden toplaminda 9 bin avro indirim yapılacak. Bu indirimin 6 bin euroluk bölümü hükümet tarafından karşılanırken üç bin euroluk bölümü da üretici firma tarafından karşılanacak.

Kablo ile şarj edilebilen ve içten yanmalı motora sahip var olan Plug-in hybrid motorlu oto alacaklar da dahada teşviklerden faydalanabilecekler. Ülkenin en hatri sayilir büyüklükte üreticileri var olan ve premium oto satan Mercedes, BMW ve Audi’nin Bir takım yeni sezon modelleri bu teşviklerden faydalanamıyor.

Teşvik sisteminden en çok istifade edecek var olan otomobiller pahali olmayan diye tabir edilen akım motorlu otomobiller oluyor. mesele Volkswagen’in ID.3 otomobili 29 bin 990 eurodan satılacak, Peugeot e-208 GT 36 bin 600 avro ve Kia e-Niro 34 bin 290 euro. Bu otomobiller teşvikten ve maksimum indirimden faydalanabilecekler.

Alman hükümeti bu teşviklerin maliyetinin 2.2 milyar avro olduğunu olasılık ediyor. tertemiz oto alanların bu teşvik kapsamında ödeyeceği vergiler yüzde 19’dan 16’ya da düşürülüyor.

2021 CO2 SALIMI HEDEFLERİ İÇİN ÖNEMLİ ADIM!

2021 seneninde AB’de yürürlüğe girecek var olan 95 gr CO2 ortalaması akım motorlu otomobillere yapılan bu destek sayesinde istikbal sene içinde markalar amaciyla mühim tek adım pozisyonunda. Alman politikacıları yapılan teşviklerin yavaşlayan otomobil endüstrisine de müspet katkıda bulunacağını belirttiler.

Mayıs ayında Almanya’da trafiğe kaydı yapılan araç sayısı tek evvelki seneye göre yüzde 50 gerileyerek 168 bin 148 adet olarak gerçekleşti. Nisan ayında ise bu kıymet yüzde 61 gerilemişti.

Alman oto satıcıları birliği pozisyonunda var olan ZDK ise yaptığı izahta Yalnızca elektrikli otomobillere var olan bu desteğin üzücü olduğunu belirtti. ZDK Başkanı Juergen Karpinski’ye göre Yalnızca yüzde 19’dan 16’ya azaltılan vergilerin 6 ay amaciyla çok yoksun tek durum olduğunu belirtti.

Diğer Avrupa ülkeleri ise haziran ile birlikte kendisinin teşviklerini uygulamaya başladılar. Fransa Yalnızca otomobil endüstrisini destek vermek amaciyla 8 milyar euroluk tek destek paketi oluşturdu. Bu destek paketi elektrikli oto satın almak isteyenlere 12 bin euroluk tek indirimi sunuyor.

(Reuters ve Bloomberg)

Almanya Audi Avrupa BMW avro Fransa Mercedes oto Peugeot laf Volkswagen
nihayet güncelleme: 15:29 04.06.2020

Sayfa Bulunamadı

Kaliforniya’da elektrikli otomobil tartışması

Geride bıraktığımız hafta Kaliforniya Valisi Gavin Newsom tüm dünyada ses getirecek bir anlaşmaya imza attı. Anlaşma 2035 yılına kadar içten yanmalı motorlu araçların eyalette satılmasını yasaklayacak. Environmental Protection Agency (Çevre Koruma Ajansı) ise yaptığı açıklamada bölgenin elektrik altyapısının bu kadar elektrikli otomobili kaldıramayacağını söylüyor!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir