Ana Sayfa / Sosyal Medya / Alman yetkiliden “WhatsApp kullanmayın” çağrısı

Alman yetkiliden “WhatsApp kullanmayın” çağrısı

WhatsApp kullanmayın çağrısı Almanya Federal Veri Koruma Komiseri Ulreich Kelber’den geldi. Almanya’dan gelen bu şaşırtıcı çağrıya güvenlik ve gizlilik sebep gösterildi.

Yetkili, gönderilen her mesaj içeriğinde Facebook tarafından bazı bilgilerin tutulduğunu söyledi. Kullanmayın çağrısı özellikle devlet kurumlarına gönderilen mektupta yer aldı.

WhatsApp kullanmayın çağrısı

Günümüzün en çok kullanılan uygulamalarından biri de WhatsApp olmuş durumda. Ülkemiz ve dünyada indirme listelerinde zirvede olan uygulamaya dair güvenlik ve gizlilik haberleri gelmeye devam ediyor. Şimdi de Almanya’da yapılan çalışma sonucunda, özellikle devlet kurumlarında çalışanlara çağrı geldi.

DW’de yer alan haberde Kelber’in gönderdiği mektupta “Her mesaj gönderiminde WhatsApp, Facebook tarafından iletilen meta verileri elinde tutuyor.” yorumunda bulundu. Bu nedenle uygulamanın kullanılmamasının gerektiği belirtildi.

whatsapp kullanmayın

WhatsApp kullanmayın çağrısı için konuyla ilgili yapılan açıklama yapan bir WhatsApp yetkilisi, kullanıcı verilerinin Facebook’a iletildiğini yalanladı. Yapılan açıklamada uzun zamandır kullanımda olan “uçtan uca şifreleme” yöntemi hatırlatıldı. Bu yöntem sayesinde mesajların sadece gönderici ve alıcı tarafından okunabildiği belirtildi.

Mesajlaşma ekranına girildiğinde mesajlaşmaların ve aramaların uçtan uca şifreleme metoduyla korunduğu belirtiliyor. Devamında ise WhatsApp veya diğer uygulamalar tarafından mesajların okunamadığı ve dinlemediği belirtiliyor.

whatsappWhatsApp AlmanyaWhatsApp güvenlikwhatsapp kullanmayın

Kaynak :shiftdelete

Sayfa Bulunamadı

Facebook boykotu sonrası Zuckerberg’ten geri adım!

Geçen hafta başlayan Facebook boykotu hareketi hızla büyüyor. Ardı ardına hatri sayilir büyüklükte firmaların platformdan …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir