Ana Sayfa / Otomotiv / ABD’den Sakarya’ya ‘Altın fabrika’ ödülü

ABD’den Sakarya’ya ‘Altın fabrika’ ödülü

Dünyaca meşhur araştırma şirketi J.D. Power’ın, 2020 seneye ait yayınladığı ‘lk kalite Değerlendirme’ (Initial Quality Study/IQS) raporuna göre Toyota’nın CH-R modelini üreten Sakarya fabrikası imalat kalitesi bakından yeryüzünde ‘Altın Fabrika’ armağanı alan iki fabrikadan biri oldu. yeryüzünde ‘Altın Fabrika’ ödülüne layık görülen başka fabrika ise Fiat Chrysler Grubu’nun (FCA) Meksika fabrikası oldu.

Japon Toyota’nın CH-R modelini üreten Sakarya fabrikası

DÜNYADA 2, AVRUPA’DA TEK

Amerika pazarına baz alinarak yayınlanan bu rapora göre Toyota’nın ülkemiz fabrikası yeryüzünde bu armağanı alan iki fabrikadan biri olurken, Avrupa ve Afrika kisminda ise bu armağanı alan tek fabrika oldu. Aynı alanda BMW’nin Almanya fabrikası ‘Gümüş’, tekrar BMW’nin Hollanda fabrikası ise ‘Bronz fabrika’ ödülüne almaya dogruluk kazandı.

TÜRKİYE İÇİN BÜYÜK KAZANÇ

Toyota’nın Japonya’daki Kyushu fabrikası Asya Bölgesi’nde ‘Gümüş Fabrika’ armağanı alırken, Japon otomobil devinin Sakarya ve Kyusnu fabrikaları raporda alıcı memnuniyeti itibariyle 2. Sırada yer aldılar. Yetkililer, ülkemiz otomobil endüstri yerine çok mühim tek gelişme olduğunu belirterek, “Dünyanın en hatri sayilir büyüklükte otomobil pazarlarından birinde kendini kanıtlamak, tek sonraki senelerde Türkiye’ye milyarlarca dolar yatırım kazandırır” yorumunu yaptı.

AMERİKA BİRLEŞİK DEVLETLERİ Afrika Almanya Altın Amerika Asya Avrupa BMW Dolar Fiat Hollanda Japonya Meksika Sakarya endüstri ülkemiz WhatsApp

Sayfa Bulunamadı

Kaliforniya’da elektrikli otomobil tartışması

Geride bıraktığımız hafta Kaliforniya Valisi Gavin Newsom tüm dünyada ses getirecek bir anlaşmaya imza attı. Anlaşma 2035 yılına kadar içten yanmalı motorlu araçların eyalette satılmasını yasaklayacak. Environmental Protection Agency (Çevre Koruma Ajansı) ise yaptığı açıklamada bölgenin elektrik altyapısının bu kadar elektrikli otomobili kaldıramayacağını söylüyor!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir