Ana Sayfa / Teknoloji / ABD’den Çinli Huawei’ye yeni kısıtlamalar

ABD’den Çinli Huawei’ye yeni kısıtlamalar

ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, AMERİKA BİRLEŞİK DEVLETLERİ Ticaret Bakanlığınca alınan karara ait yazılı İzah yayımladı.

Huawei’nin Mayıs 2019’da Ticaret Bakanlığınca ahenk gösteren ücret kara listeye alındığına dikkati çeken Pompeo, şirketin üretimde gereksinim duyduğu amaciyla AMERİKA BİRLEŞİK DEVLETLERİ yazılımı ve teknolojisine dayanan yarı iletken çip satın almaya ayni ritimde devam ederek AMERİKA BİRLEŞİK DEVLETLERİ yasalarını savuşturduğunu belirtti.

AA’nın haberine göre; Ticaret Bakanlığının yabancı mahsul kaidesi genişletilerek AMERİKA BİRLEŞİK DEVLETLERİ yasalarının Huawei tarafından savuşturulmasının önüne geçileceğini kaydeden Pompeo, “Çin Komünist Partisinin vatandaşlarımızın mahremiyetini veyahut hayat çapında tertemiz kuşak ağların bütünlüğünü baltalama çabalarına müsamaha göstermeyeceğiz.” ifadelerini kullandı.

HUAWEİ’YE ÜRÜN SATAN FİRMALAR DA ETKİLENECEK

Pompeo, Ayrı olarak Huawei’nin AMERİKA BİRLEŞİK DEVLETLERİ teknolojisini çalmak ve İran’ın yaptırımları delmesine muavin olmak benzeri suçlardan sorumlu tutulduğunu ve Çin hükümeti amaciyla çalıştığını belirterek, şu değerlendirmelerde bulundu:

“Huawei’nin AMERİKA BİRLEŞİK DEVLETLERİ dışsatım sınırlama kurallarındaki boşluklardan faydalanmasını engelleyen bu karar, Ayrı olarak AMERİKA BİRLEŞİK DEVLETLERİ teknolojisi ve yazılımlarını kullanarak ürettiği yarı iletken çipleri Huawei’ye satan yabancı firmalara da sıkı dışsatım kısıtlamaları uygulayacaktır. AMERİKA BİRLEŞİK DEVLETLERİ teknolojisi ile üretilen ürünleri Huawei’ye satmak istek eden firmalar, artık ABD’den lisans almak zorundadır.”

Bununla birlikte Pompeo, AMERİKA BİRLEŞİK DEVLETLERİ ulusal güvenliğini ve beynelmilel istikrarı tehdit eden faaliyetler amaciyla Huawei ve ilişkili firmaların AMERİKA BİRLEŞİK DEVLETLERİ ihracatlarına kısıtlama getirilmesine ayni ritimde devam edeceklerini duyurdu.

Uzun vakittir 5G ile alakalı özellikle Avrupa’daki müttefikleriyle kendisinin ağlarını geliştirme çağrısında bulunan AMERİKA BİRLEŞİK DEVLETLERİ yönetimi, Huawei şirketinin 5G ağlarının dışında tutulmasını istek ediyor.

Sayfa Bulunamadı

Türkiye’de iPhone sahiplerinin telefonları acı acı çaldı! Ekrana düşen “Evde kal” bildirimi ortalığı karıştırdı-işte detay

Türkiye'deki iPhone kullanıcıları bu sabah telefonlarına gelen bildirim yüzünden şaşkın. Pek çok kullanıcının telefonuna Acil Durum Uyarıları kapsamında arka arkaya "Evde kal Turkiye" bildirimi geldi. Sosyal medyada yapılan paylaşımlarda bildirimle birlikte bir sesin geldiği de duyuluyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir