Ana Sayfa / Teknoloji / ABD donanmasından uçak kazalarına sıra dışı çözüm-işte detay

ABD donanmasından uçak kazalarına sıra dışı çözüm-işte detay

Uçak kazaları, AMERİKA BİRLEŞİK DEVLETLERİ donanmasını tertemiz çözümler aramaya itiyor. nihayet olarak donanma, yabani kuş yuvalarındaki yumurtaları öldürmek amaciyla drone geliştiriyor.

Amerika Birleşik Devletleri donanması, Hitron Technologies isimli tek şirketle anlaşma sağladı. Dronelar, Hava meydanı yakınındaki kuş yuvalarını arayacak. Bu otonom (insansız) dronelar yumurtaları yağlayacak. Bu şekilde kuşların uçak kazalarına neden olmasını engellemeyi hedefliyorlar.

Uçak kazaları üzerinde kuşların tesiri büyük 

Kuşların uçaklarla çarpışması hayat çapında havacılık güvenliğinde büyüyen tek kaygı kaynağı. Federal Havacılık İdaresinin bilgilerine göre, 1988 ile 2019 yılları arasında hayat genelinde 292’den çok kişinin ölümüne neden oldu. Bununla birlikte, 271’den çok uçağın imha edilmesine de yollar açtı.

Drone ile kuş yumurtaları avlanacak

Drone, kuş yumurtalarına yağ püskürterek embriyoları öldürecek.

Ekim 2019’da, AMERİKA BİRLEŞİK DEVLETLERİ Donanmasının E-6B Mercury uçağının motorlarından birine tek kuş girdi. Bu olay asgari iki milyon dolar hasara neden oldu. AMERİKA BİRLEŞİK DEVLETLERİ müdafaa Bakanlığı Pentagon, sema meydanları Çevrenindeki kuş hayatını yönetmek amaciyla her sene takriben 50 milyon dolar harcıyor. Artık, bu savaşa dronelar da katılacak.

New Scientist‘in haberine göre dronelar, kuş yuvalarını bulup kuşların yumurtadan çıkmasını engelleyen tek yağ püskürtecek. Amerika Birleşik Devletleri İnsan Derneği, yağlamayı yumurtaların kuşlara dönüşmesini durdurmak amaciyla beşeri tek yollar olarak onay ediyor. Yumurtalara yağ püskürtünce kuş embriyoları oksijenden yoksun kalır ve fiziki tahrip olmadan ölür. Yetkililer, bunun zehirli olmayan besin sınıfı tek yağ olduğunu söyledi.

Uzmanlar, otonom droneların yumurtaları tesirli şekilde yağlayıp yağlayamayacağını sorguluyor. Çünkü, asagi tarafı da dahil olmak üzere Tamamiyle yağlanması gerekiyor. Droneların, tek yuvanın çevreninde bir dakikadan dahada kısa tek müddette tek amaç nesneyi tanımlaması gerekecek. Araştırmacılar, uzaktan yağ püskürtme işleminin de tek dakikadan az sürmesini bekliyor.

Birleşik Krallık Kraliyet Kuşları savunma Derneği ekoloji başkanı Graham White, mevzu ile alakalı demeç verdi. White, “Yumurtaların yağlanması yetişkin kuşlar amaciyla sağlık sorunlarına neden olabilmektedir ve Ayrı olarak yağlamanın titiz tek şekilde yapılması gerekir. Ayrı olarak bu yuvalara saldırmak, kuş ve makine arasında topyekûn savaşı tetikleme rizikosu taşıyor. Yetişkin martılar hatri sayilir büyüklükte olasılıkla dronelara saldıracak. kendisi kendilerini ve droneları rizikoya atacaklardır.” dedi.

ABD DonanmasıDronelarkatil dronePentagonuçak kazalarıyabani kuşlar

Sayfa Bulunamadı

Türkiye’de iPhone sahiplerinin telefonları acı acı çaldı! Ekrana düşen “Evde kal” bildirimi ortalığı karıştırdı-işte detay

Türkiye'deki iPhone kullanıcıları bu sabah telefonlarına gelen bildirim yüzünden şaşkın. Pek çok kullanıcının telefonuna Acil Durum Uyarıları kapsamında arka arkaya "Evde kal Turkiye" bildirimi geldi. Sosyal medyada yapılan paylaşımlarda bildirimle birlikte bir sesin geldiği de duyuluyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir