Ana Sayfa / Donanım / 11. nesil Intel işlemcilerin teknik özellikleri sızdırıldı

11. nesil Intel işlemcilerin teknik özellikleri sızdırıldı

AMD’nin Ryzen 5000 serisi işlemcilerini tanıtmasının ardından, Intel evvel kez tekli çekirdek tarafında arkada kalmıştı. Anlık olarak piyasadaki en iyi oyun işlemcileri olarak nitelendirilen Ryzen 5000 serisi işlemciler, Intel’i Bir hayli konuda art bırakmayı başardı. ama Intel, 2021 yılının ilk çeyreğinde tertemiz Rocket Lake işlemcilerini tanıtacak. Şimdi ise, 11. kuşak Intel işlemcilerin teknik özellikleri sızdırıldı.

Zen üç mimarisini mobil işlemcilerine de getirecek var olan AMD’nin, 12 Ocak’da Ryzen 5000 serisi mobil işlemcileri tanıtması bekleniyor.

11. kuşak Intel Core Rocket Lake işlemcilerin teknik nitelikleri sızdırıldı

Geçtiğimiz aylarda 11. kuşak Rocket Lake işlemciler ile çift haneli performans artışı yaşayacağını belirten Intel, bu sözünde durmuş benzeri görünüyor. Sızdırılan performans testlerine göre, işlemcilerin muadillerine göre ortalama yüzde 18 düzeyinde performans artışı yaşadığı görülüyor. AMD, Ryzen 5000 serisi ile tekli çekirdek tarafında ortalama yüzde 25 düzeyinde performans artışı yaşamıştı.

Bu da bize, aslında teknik detayların yanında mimarinin de ne civarindan mühim olduğunu gösteriyor. Bu sebeple, Intel tarafında esas performans patlamasının 12. kuşak Alder Lake işlemciler ile yaşanması bekleniyor. 11. kuşak Intel işlemcilerin teknik nitelikleri arasında en dikkat çeken detay, i9-11900K işlemcisinin 8 çekirdek / 16 izlek ile geliyor olması. Bilinen i9-10900K, 10 çekirdek / 20 izlek tek işlemciydi.

Intel’in amiral gemisi modelinde neden çekirdek ve izlek sayısını düşürdüğünü Daha bilmiyoruz. ama 12. kuşak Alder Lake işlemcilerin de 2021 yılının 2. yarısında tanıtılacağını düşünürsek, Intel’in esas kozunu buraya gizlemesi normal karşılanabilir.

11. kuşak Rocket Lake işlemciler ile gelen en hatri sayilir büyüklükte değişikliklerden birisi de elbette PCIe 4.0 desteği oluyor. Z490 anakartların da PCIe 4.0 destekleyeceği düşünülürken, bu desteğin işlemci üzerinden sağlanacağı olasılık ediliyor. İşlemcilerin tanıtılması ile Z590 anakartların da alana çıkması bekleniyor.

11. kuşak Intel Core işlemcilerintelRocket LakeRocket Lake işlemciler

Sayfa Bulunamadı

Nvidia Ada Lovelace mimarisi sızdırıldı

RTX 3000 serisi ile rekabeti tek üst seviyeye taşıyan Nvidia’nın Ampere mimarisinin derhal peşinden tertemiz …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir